Ora de Sibiu
Știri in direct

Festivalul Medieval sub îndemnul “Fii de breasla!”. Vezi programul!

77

Festivalul, în mod diferit decât până acum va debuta cu o zi mai devreme şi anume de joi, 26 august când de la ora 21:00, de la Biserica Evanghelică va porni parada festivalului.

Gaspar Lamberg din Slovenia, companie de teatru şi dans de inspiraţie medievală, Novosadski Karmeni Hor din Serbia, cor de muzică medievală, Artistika din Croaţia, companie specializată în spectacole medievale, Drachenmond din Germania, formaţie de muzică medievală, Gegants de Badalona, Spania, companie specializată în punerea în scenă a spectacolelor cu „giganţi pe catalige” şi Şcoala de lupte Medievale din Norderstedt, Germania sunt invitaţii speciali din străinătate care vor serba alături de cei aproximativ trei sute de artişti români, publicul sibian şi turiştii aflaţi la Sibiu în august, cea de-a zecea ediţie a Festivalului Medieval „Cetăţi Transilvane” Sibiu.

Focalizat în Centrul Istoric

Toţi invitaţii din străinătate ai festivalului, sunt în premieră la Sibiu şi în România. Locaţiile în care va avea loc festivalul în acest an sunt: Piaţa Mare, Piaţa Mică, Piaţa Huet, Curtea Bisericii Evanghelice şi Bulevardul Nicolae Bălcescu. Festivalul, în mod diferit decât până acum va debuta cu o zi mai devreme şi anume de joi, 26 august când de la ora 21:00, de la Biserica Evanghelică va porni parada festivalului, traseul fiind: Strada Mitropoliei, Strada Tribunei, Bulevardul Nicolae Bălcescu şi în cele din urmă Piaţa Mare, locul de unde se va bate gongul de început al ediţiei aniversare cu numărul zece. Manifestările vor dura până duminică noaptea când, la ora 24:00 evenimentul se va încheia cu un impresionant foc de artificii.

Spectacole variate

Exclusiv pe scena festivalului de la Sibiu, formaţia Nomen est Omen, va lansa vineri, 27 august 2010 de la ora 21:00, pe scena din Piaţa Mare, cel mai recent album al lor „Past time with good company” album de inspiraţie renascentistă şi elisabetană. Pe scena festivalului, în deschiderea care va avea loc joi, vor urca Cimpoierii din Transilvania de la ora 22:00, cu un concert extraordinar de muzică medievală, dupa care Crispus, pirotehniştii oficiali ai ediţiei din acest an vor pune în scenă de la ora 23:00, un spectacol pirotehnic în premieră, îmbinare între foc, muzică live şi artificii.

IATĂ PROGRAMUL COMPLET:

SPECTACOLE DE ANIMATIE STRADALA

Vineri 27 august 2010
13:40 – PIATA MARE – Ordinul Cavalerilor Arthgotici
14:20 – PIATA MARE – Cavalerii Cetatii Rosii
15:40 – PIATA MARE – Ordinul Cavalerilor de Belgrad(Serbia)
16:20 – Curtea Bisericii Evanghelice – Cavalerii Cetatii Rosii
20:00 – PIATA MARE – Gegants de Badalona (Spania)
Sambata 28 august 2010
12:20 – PIATA MARE – Cavalerii Cetatii Rosii
14:20 – PIATA MARE – Garda de Bistrita
15:00 – PIATA MARE – Ordinul Cavalerilor de Belgrad(Serbia)
17:00 – PIATA MARE – Ordinul Cavalerilor Arthgotici
19:40 – PIATA MARE – Gegants de Badalona
21:40 – Curtea Bisericii Evanghelice – Gegants de Badalona
Duminica 29 august 2010
12:20 – PIATA MARE – Cavalerii Cetatii Rosii
13:40 – PIATA MARE – Ordinul Cavalerilor de Belgrad(Serbia)
14:20 – Curtea Bisericii Evanghelice – Ordinul Cavalerilor Arthgotici
17:00 – PIATA MARE – Ordinul Cavalerilor Arthgotici
17:00 – Curtea Bisericii Evanghelice – Gegants de Badalona (Spania)
19:40 – Curtea Bisericii Evanghelice – Ordinul Cavalerilor de Belgrad(Serbia)
20:20 – PIATA MARE – Gegants de Badalona (Spania)

SPECTACOLE PIROTEHNICE – Crispus – pirotehnistii oficiali ai festivalului

Joi 26 august 2010
22:30 – PIATA MARE – Crispus
Vineri 27 august 2010
21:20 – PIATA MARE – Crispus
Sambata 28 august 2010
20:20 – PIATA MARE – Artistika(Croatia)
20:20 – Curtea Bisericii Evanghelice – Crispus
Duminica 29 august 2010
21:40 – PIATA MARE – Artistika (Croatia)

MIX MEDIEVAL – teatru, muzica si dans

Vineri 27 august 2010
12:20 – Curtea Bisericii Evanghelice – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
13:00 – PIATA MARE – Nosa,Garda de Bistria,Doua Papusi Uriase
14:20 – PIATA MARE – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
21:20 – PIATA MARE – Crispus
22:00 – PIATA MARE – Gaspar Lamberg-Slovenia
22:00 – Curtea Bisericii Evanghelice – Cavalerii Cetatii Rosii
22:20 – PIATA MARE – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
23:00 – Curtea Bisericii Evanghelice – Ordinul Cavalerilor Arthgotici
Sambata 28 august 2010
13:00 – PIATA MARE – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
13:40 – PIATA MARE – Gaspar Lamberg-Slovenia
17:00 – Curtea Bisericii Evanghelice Gaspar Lamberg-Slovenia
19:00 – PIATA MARE – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
21:40 – PIATA MARE – Ordinul Cavalerilor Arthgotici
22:20 – Curtea Bisericii Evanghelice Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
23:00 – PIATA MARE – Cavalerii Cetatii Rosii
Duminica 29 august 2010
11:40 – Curtea Bisericii Evanghelice – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
15:00 – PIATA MARE – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
19:00 – Curtea Bisericii Evanghelice – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania
20:20 – Curtea Bisericii Evanghelice – Cavalerii Cetatii Rosii
23:00 – PIATA MARE – Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf,Germania

Primește titlurile instant

loading...

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Loading...