Sibianul Andrei Muntean, campion olimpic de tineret la inele la Singapore

0 184

andrei munteanuSportivul sibian Andrei Muntean a câştigat, sâmbătă, proba de inele din cadrul concursului de gimnastică de la Jocurile Olimpice de Tineret de la Singapore.

Muntean, care a obţinut un punctaj de 14.350, i-a devansat pe japonezul Yuya Kamoto (14.200) şi pe spaniolul Nestor Abad (14.150). Sportivul român a concurat şi în finala de cap cu mânere, în care s-a clasat pe locul 8, cu 13.050 puncte. La feminin, Diana Bulimar a ocupat poziţia a 7-a în probele de sărituri (13.412) şi paralele (12.525). Andrei este legitimat la clubul CSŞ Şoimii Sibiu.

Bronz la paralele

Duminică, în probele zilei, Muntean s-a clasat pe locul doi în concursul masculin de paralele, cu un punctaj de 14.150. Proba a fost câştigată de ucraineanul Oleg Stepko, cu 14.400 puncte.