picture 002

picture 002Desfasurata in perioada 7-8 mai pe stadionul Independenta -Obor sub directa organizare a Fundatiei Hagi competitia rezervata copiilor nascuti in 1999 a reunit la start castigatoarele competitiei pe faza judeteana din sase judete.

Interstar Sibiu,Junior Tg Mures,Viitorul Sf Gheorghe,SCM Brasov,CSS Miercurea Ciuc si Metalul Aiud au fost cele sase echipe care timp de doua zile s-au luptat pentru castigarea primului loc care asigura participarea in finala din 29 mai de la Timisoara ,acolo unde se vor regasi cele mai bune opt echipe din Romania. Echipele au fost impartite ,dupa tragerea la sorti,in doua grupe. Grupa A formata din CSS M Ciuc,VIitorul Sf Gheorghe si FC Interstar Sibiu .

Grupa B formata din Metalul Aiud,SCM Brasov si FC Junior Tg Mures.

Fără probleme în grupe

Castigatoarele grupelor aveau sa fie FC Interstar Sibiu care a dispus cu 7-0 in ambele partide de CSS M Ciuc si Sf Gheorghe,respectiv FC Junior Tg Mures care a invins cu 4-0 pe SCM Brasov si cu 11-1 pe Metalul Aiud .In celelalte doua partide din grupe SCM Brasov a invins pe Metalul Aiud cu 3-2 si CSS M Ciuc a invins cu 4-0 pe Viitorul Sf Gheorghe. In semifinalele turneului zonal Interstar Sibiu a trecut de SCM Brasov cu 3-1 ,iar Junior Tg Mures a trecut de CSS M Ciuc cu 3-0,astfel ca finala avea sa aduca fata in fata cele mai bune echipe participante.

Finală de infarct

Desfasurata intro atmosfera de mare meci cu un public foarte numeros in tribuna si pe o vreme ideala pentru fotbal,finala nu a lasat de dorit in sensul ca ambele echipe au oferit un spectacol fotbalistic veritabil.Interstar Sibiu s-a impus cu scorul de 2-1 dupa ce la pauza aveau un handicap de un gol,targmuresenii reusind deschiderea scorului in prima repriza dupa o frumoasa finalizare cu capul.Paucean si Tineiu au adus victoria sibienilor in mitanul secund ,acestia ratand alte trei situatii din pozitie singur cu portarul si trimitand de alte trei ori mingea in bara.De partea cealalta Junior Tg Mures a ratat alte doua situatii clare de gol ,la una dintre ele mingea oprindu-se in bara ,iar la cea de a doua fiind indepartata de pe linia portii.Finalul jocului ii gaseste pe cei de la FC Interstar Sibiu castigatori si calificati pentru a doua oara intro finala de campionat national dupa cea din 2009 de la Memorialul Gh Ola.

Bucurie mare

“Este un rezultat deosebit pentru clubul nostru,prin care se confirma ca rezultatele anterioare inregistrate de grupele noastre nu au fost intamplatoare.Suntem bucurosi ca am dus din nou numele clubului nostru si implicit al Sibiului pe cea mai inalta treapta a fotbalului juvenil din Romania.Felicitam antrenorul si echipa pentru bucuria produsa.”-a declarat Daniel Murasan unul din conducatorii clubului FC Interstar. “Felicit copiii pentru daruirea si increderea avuta ,multumesc tuturor celor care au avut incredere in noi si speram sa obtinem rezultate deosebite si in meciurile din finala.”-a declarat Adrian Demian antrenorul echipei sibiene

Urmăriți Ora de Sibiu și pe Google News

Join the Conversation

2 Commentarii

Comentariu

  1. daca zici ca arbitrii au decis meciul atunci inseamna ca esti un mare ciudos

  2. da, copii au jucat, dar ramane de vazut ce veti face fara ajutorul arbitrilor. incep sa inteleg ce se spune despre arbitrajul din Romania.