VIDEO – Zob şi Zdub au umplut Piaţa Mare la FITS 2011. Vezi programul de azi al festivalului!

0 152

Peste 10.000 de oameni au asistat la concertul celor de la Zdob şi Zdub, dar şi la spectacolul de stradă de după acest concert.

Deja a devenit o obişnuinţă ca centrul istoric al Sibiului să fie plin de oameni la evenimentele de stradă din cadrul ediţiei din acest an a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu.

Duminică seară a venit rândul celei mai cunoscute formaţii de muzică rock din republica Moldova.

Recitalul moldovenilor a fost aplaudat la scenă deschisă de asistenţă.

Vezi progamul de azi de la FITS 2011

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)

Ora 10:00        Conferinţă de presă FITS moderator Octavian Saiu

Ora 11:00        Launching: JURNALUL ARTELOR SPECTACOLULUI (JAS)

Ora 13:00        Vernisaj expoziţie de fotografie: FITS – fotograf: Mihaela Marin

Ora 14:00        Conferinţă specială: THE PERILS OF TRANSLATION / ARTA TRADUCERII ŞI PERICOLELE SALE – Mike Phillips (GBR) şi Ramona Mitrică (ROU)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 12:00        Spectacol lectură: FACTEUR HUMAIN / HUMAN FACTOR / FACTORUL UMAN de Thierry Janssen (BEL), traducerea Nicolae Prelipceanu

ATRIUM CAFÉ

Ora 12:00        Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan

University (GBR) / ULBS / FITS

PALATUL BRUKENTHAL – CABINETUL DE CARTOGRAFIE (Piaţa Mare, nr. 4)

Ora 12:00                    Program muzical (30’): Qvartetul Filarmonicii de Stat din Sibiu

Ora 12:30                    Vernisaj expoziţie scenografie:  „GEORGE LÖWENDAL – UN ARISTOCRAT ÎN

LUMINILE RAMPEI“ – organizator Fundaţia LÖWENDAL, prezintă George Banu, critic de                 teatru, Preşedinte de onoare al Asociaţiei Internaţionale a criticilor de teatru (ROU)

CERCUL MILITAR

Ora 15:00        Vernisaj expoziţie de fotografie: APOCALYPSIS CUM FIGURIS – fotograf Buscarino – The Grotowski Institute (POL), Prezintă: George Banu şi Monique Borie

AMBIENT

Ora 15:00        Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ŞI MOLL (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ: 10 lei

Ora 16:00        Spectacol de teatru: WARUM DAS KIND IN DER POLENTA KOCHT / DE CE FIERBE COPILUL ÎN MĂMĂLIGĂ (1h40′) – Regia: Rainer Kühn – Ring of Fire (DEU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 16:30        HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)

Ora 17:30        HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)

TEATRUL GONG

Ora 17:00        Spectacol de teatru: METODA / THE METHOD (1h40′) – Regia: Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara (ROU)

HYPERMARKET REAL (incinta magazinului)

Ora 17:00        Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ŞI MOLL (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)

Ora 19:00        HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 20 lei

Ora 18:00        Spectacol de teatru: BALLARINI / BALERINII TIMPULUI (1h) – Regia: Emma Dante – Sud Costa Occidentale (ITA)

FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”

Ora 17:50        Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ŞI MOLL (10′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 20 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: LE CHAGRIN DES OGRES / TRISTEŢILE CĂPCĂUNILOR (1h) – Regia: Fabrice Murgia (Artara) – Théâtre National Bruxelles  (BEL)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 19:00        GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ŞI MOLL (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)

Ora 20:00        Concert (1h) – Fanfara de la Cozmeşti (ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei

Ora 21:00        Spectacol de teatru-dans contemporan: OYSTER / PERLA (1h) – Coregrafia: Inbal Pinto & Avshalom Pollak – Inbal Pinto & Avshalom Pollak Dance Company (ISR)

HALA SIMEROM – Preţ bilet: 20 lei

Ora 22:00        Spectacol de teatru: O NOAPTE FURTUNOASĂ / A STORMY NIGHT (1h30′) – Regia: Alexandru Dabija – Teatrul Naţional Iaşi (ROU)

CASA ARTELOR – COMPLEXUL NAŢIONAL MUZEAL ASTRA (Piaţa Mică nr. 21) Preţ: 15 lei

Ora 22:00        Spectacol de teatru: GHIDUL COPILĂRIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45′) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

VINTAGE PUB – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:30        Spectacol de teatru: TRUE WEST / ADEVĂRATUL VEST (1h40′) – Regia:

OLDIES PUB – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:30        One woman show: ETTIQUETTE OF GRIEF / ETICHETA DURERII (50′) – un spectacol de Ellie Harrison (GBR)

ATRIUM CAFÉ – “Teatrul de la miezul nopţii”

Ora 24.00       One man show: NIMENI NU ŞTIE CE E-N INIMA MEA (1h) cu Florin Coşuleţ (ROU)

 

Primește notificări pe mobil la fiecare știre

Alte subiecte de interes

Lasă un răspuns

Adresa ta nu va fi publicată

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Primește știrile zilei seara pe email
Abonează-te și îți trimitem în fiecare seara un email cu știrile zilei de pe Ora de Sibiu
Renunți oricând. Nu vom folosi adresa ta in scopuri de marketing pentru terți fără acordul tău.