keisei hangonko©sebastian marcovici001

Festivalul Internaţional de Teatru se apropie de final. Astăzi este una din zilele cu cele mai bune spectacole.

Iată mai jos o galerie foto cu fotografiile făcute joi 2 iunie de către fotograful sibian Sebastian Marcovici, la mai multe evenimente cuprinse în calendarul FITS 2011.[nggallery id=701]

Program FITS 2011 – vineri 3 iunie

PIAŢA MICĂ

Ora 10:00 – 22:00       SIBIU BOOKFEST 2011 (SBF) – Târgul Internaţional de Carte, Publishing şi New Media (ROU)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)

Ora 10:00        Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:00        Lansare de carte: ANTOLOGIA PIESELOR PREZENTATE ÎN SECŢIUNEA SPECTACOLE LECTURĂ 2011, editura Humanitas

Ora 11:30        Lansare de carte: Doina Uricariu şi invitaţii ei prezintă SPECTACOLUL MEMORIEI JUCAT

ÎN TREI CĂRŢI: MAXILARUL INFERIOR ŞI SCARA LEILOR – Doina Uricariu, editura

Polirom; PALATUL COTROCENI. ISTORIE ŞI RESTAURAŢIE – Petre Badea şi Niculaie

Vlădescu, ediţie îngrijită şi prefaţată de Doina Uricariu, editura Universalia Press;

CONSTANTIN ANTONOVICI, SCULPTOR PE DOUĂ CONTINENTE – Doina Uricariu şi

Vladimir Bulat, editura Universalia Publishishers – (ROU)

Ora 14:00        Conferinţă specială: MARI SCRIITORI STRĂINI ÎN COLECŢIA RAFTUL DENISEI, Editura Humanitas Fiction – prezintă Denisa Comănescu, director general al Editurii Humanitas Fiction (ROU)

Ora 15:00        Conferinţă specială: UN TRAMVAI NUMIT COPYRIGHT / A STREETCAR NAMED COPYRIGHT – Simona Kessler (ROU)

MUZEUL CIVILIZAŢIEI POPULARE TRADIŢIONALE „ASTRA”

Ora 12:00        Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)

ATRIUM CAFÉ

Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan

University (GBR) / ULBS / FITS

AMBIENT

Ora 12:00        One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR  ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 12:00        Spectacol lectură: INSULA de Gellu Naum (ROU), tradusă în 6 limbi de: Lora Nenkovska (BGR); Joanna Kornas (POL); Faustine Vega (FRA); Elena Borrás García (ESP); Kerstin Ahlers (DEU); Razvan Purdel (ITA) – proiect ICR

TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: 30 lei

Ora 14:00        Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN (2h) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU

Ora 15:00        One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)

Ora 15:30        Spectacol itinerant: GIRAFFE / GIRAFELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)

Ora 16:15        Spectacol de stradă: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE

ADEVĂRATĂ (35′) – Teatrapo (CHL / ITA)

Ora 17:00        Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)

Ora 17:30        Spectacol itinerant: LE DAME / DOAMNELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)

Ora 18:30        Spectacol itinerant: RICKSHAW / RICŞA (40′) – Dansk Rakkerpak (DNK)

Ora 19:30        Spectacol de stradă: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE

ADEVĂRATĂ (35′) – Teatrapo (CHL / ITA)

Ora 20:30        Spectacol de muzică instrumentală la fierăstrău muzical, teramin şi martenoton – Benedict Popescu (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ: 10 lei

Ora 16:00        Spectacol solo de teatru cu obiecte şi păpuşi: PAPER CUT / OAMENI DE HÂRTIE (50′)

Regia: Yael Rasooly – Yael Rasooly (ISR)

TEATRUL GONG – Preţ bilet: 15 lei

Ora 17:00        Spectacol de teatru: FURTUNA / THE TEMPEST (1h30′) – Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză – Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae Bălcescu” (ROU)

SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Intrarea C) – Preţ bilet: 15 lei

Ora 17:00        Spectacol de teatru: O LUME PE DOS / AN UPSIDE DOWN WORLD (1h40′) – Regia: Iarina Demian, cu Tudor Chirilă – spectacol produs de ArCub (ROU)

FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”

Ora 17:00        Concert acapella: ACAPPELLAND (30′) – Fool Moon (HUN)

MAGAZINUL DUMBRAVA

Ora 17:00        Desene pe asfalt: 3D DRAWINGS IN THE STREET / DESENE 3D PE STRADĂ – Regia: Gennaro Troia – Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)

SINAGOGĂ – Preţ bilet: 15 lei

Ora 18:00        Spectacol de muzică (1h ) – BARD (CHE/AUS/ITA/AUT)

SALA THALIA – Preţ bilet: 20 lei

Ora 19:00        Spectacol de muzică: TOCADEO (1h30′) – Tocadeo (CAN)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00        Spectacol de teatru: COPLAS A LA MUERTE DE SU PADRE / THE COPLAS ON THE DEATH OF HIS FATHER / STIHURI DE LA MOARTEA TATĂLUI SĂU (1h20′) de Jorge Manrique – Regia: Amancio Prada – Teatro de la Abadia (ESP)

HYPERMARKET REAL (incinta magazinului)

Ora 19:00        One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI  (CAVAS) – Preţ: 10 lei

Ora 20:00        Spectacol solo de teatru cu obiecte şi păpuşi: PAPER CUT / OAMENI DE HÂRTIE (50′)

Regia: Yael Rasooly – Yael Rasooly (ISR)

SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Intrarea C) – Preţ bilet: 15 lei

Ora 20:00        Spectacol de teatru: O LUME PE DOS / AN UPSIDE DOWN WORLD (1h40′) – Regia: Iarina Demian, cu Tudor Chirilă – spectacol produs de ArCub (ROU)

TEATRUL GONG – Preţ bilet: 15 lei

Ora 20:00        Spectacol de teatru: FURTUNA / THE TEMPEST (1h30′) – Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză – Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae Bălcescu” (ROU)

CLUB PLAY OFF (parcare Sala Transilvania)

Ora 20:30        Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei

Ora 21:00        Spectacol de dans: CONFRONTING SILENCE / ECOUL TĂCERII (55′) – Coregrafia: Yukio Suzuki – Yukio Suzuki Company (JPN)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei

Ora 21:30        Concert acapella: ACAPPELLAND (1h) – Fool Moon (HUN)

HALA LIBRA – BALANŢA – Preţ bilet: 40 lei

Ora 22:00        Spectacol de teatru: FAUST (2h10’) – Regia: Silviu Purcărete – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

VINTAGE PUB – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:30        Spectacol de teatru: NILS’ FUCKED UP DAY (1h) – Regia: Ştefan Peca – o coproducţie www.peca.ro şi Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)

PIAŢA MARE – Scenă

Ora 22:00        Concert: IRIS (50′) prezentat de ARTMANIA (ROU)

Ora 22:30    Spectacol de teatru: THE H(EDEN) GARDEN (50′) – Regia: Medee Iancu – Trupa C`ARTE,

înființată în cadrul proiectului „Practică Teatrală în Regiunile Centru și Nord-Vest” (ROU)

CLUB KAPITAL

Ora 22:30    Spectacol de teatru: JOC FĂRĂ MANUAL DE ÎNTREBUINŢARE / (55′) – Regia: Timur Felix

Mihancea – Trupa NOT, înființată în cadrul proiectului „Practică Teatrală în Regiunile Centru și

Nord-Vest” (ROU)

WHITE RABBIT

Ora 23:00        Spectacol de muzică (1h30′) – Oumtcha (FRA / AUS)

PIAŢA MARE

Ora 23:00        Spectacol de stradă: MUARÉ / MOIRE / ÎN APE (40′) – Regia şi coregrafia: Roberto Strada – Voala Project (ARG / ESP)

CLUB KAPITAL

Ora 24:00        Spectacol muzică: SOZNAK (45′) -Soznak (GBR)

ATRIUM CAFÉ – “Teatrul de la miezul nopţii”

Ora 00.30        Spectacol de teatru: AMERICAN BUFFALO (1h45′) de David Mamet, traducerea Bogdan             Budes, cu: Mircea Postelnicu, Bogdan Nechifor, Conrad Mericoffer (proaspat laureat al Galelor   UNITER 2011 – Premiul pentru Debut) – Regia: Florin Grigoraş (ROU)

Comentariul meu

Lasă un răspuns