Ora de Sibiu
Știri in direct

Sibiul a pierdut cu 95-83 la CSM București. CSU ratează play-off-ul

101

CSU Sibiu a evoluat bine în prima parte a meciului, dar bucureștenii s-au impus până la urmă în fața echipei lui Cristi Crăciun. Sibiul joacă miercuri, 4 aprilie, de la ora 18.00 în Sala Transilvania cu U Mobitelco Cluj Napoca.

Sibienii au mers în Capitală cu gândul de a face un joc bun și nu au fost departe de a obține un rezultat pozitiv. CSU Sibiu a fost condusă după primul sfert cu 22-21 de către echipa gazdă, dar în următoarele 10 minute baschetbaliștii universitari au trecut la conducere și au intrat la pauza mare în avantaj, scor 38-39.

Echipa gazdă a revenit însă decisiv în ultimele două sferturi ale meciului. CSM a câștigat sfertul 3 cu scorul de 23-16, iar până la urmă s-a impus în final cu 95-83.

O victorie ar fi fost nefolositoare Sibiului, în condițiile în care Energia Rovinari a învins la Tg. Jiu pe BC Mureș Tg. Mureș.

Din lotul lui CSU Sibiu a lipsit Wisseh, rămas acasă. Cel mai bun marcator pentru sibieni a fost rusul Nikita, cu 26 de puncte reușite.

CSU Sibiu va juca ultimul meci din acest retur, miercuri de la ora 18.00 în Sala Transilvania.