fbpx

Programul de marți de la FITS 2012

0 125

Iată ce puteți vedea astăzi în cadrul Festivalului Internațional de Teatru Sibiu 2012. Vă prezentăm mai jos programul zilei.

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

Ora 10:00 – 12:00              INTO THE SOUND INTO THE SOUND – studiu pentru voce şi corp / INTO THE SOUND  – atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar – Institutul Jerzy Grotowski (POL)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00            Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:30            Conferinţă specială: Jan Lauwers (BEL)

Ora 13:00            Lansări de carte: Ora de poezie cu Matei Vişniec / Poetry Class with Matei Vişniec – conferinţă, lectură, amintiri de la Cenaclul de luni –

1. La masă cu Marx / Dinner with Marx, Cartea Românească Publishing House

2. Securi decapitate / Haches décapitées, Editura Tracus Arte

3. Procesul comunismului prin teatru / Communism on Trial through Theatre, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu

Ora 14:30 – 18:00  FESTIVAL READINGS – întâlnire cu/ meeting with Hugo de Greef, Arthur Sonnen şi/ and Christel Simons

MUSIC PUB

Ora 10:00            Spectacol de teatru: THE SPEECH MAKER: SIBIU / ORATORUL: SIBIU (12h) – regia: Oliver Bray – Until Thursday Theatre Company (GBR)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00            Spectacol lectură: LA COMUN / DIE KOMMUNE de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov (DNK), traducerea: Toma Munteanu

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 17:00            JOIN THE PARADE / ZUMZET DE PARADĂ (30’) – Compagnie with balls (NLD)

Ora 18:00            MUSIC WITHOUT BORDERS / MUZICĂ FĂRĂ FRONTIERE (60′) – March Mellows Street Band (DEU)

PIAŢA MICĂ

Ora 16:00            THE SOUND OF SEWING / FANTEZII BRODATE (1h30′) – Het Mobiele Naaiatelier (NLD)

HYPERMARKET CARREFOUR ( în incinta magazinului)

Ora 17:00            ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60′) – Mabo Band (ITA)

TEATRUL GONG – Sala etaj – Preţ bilet:15  lei

Ora 17:00            Spectacol de teatru: JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE / GAMES IN THE BACKYARD (60′) – scenariul/adaptarea şi regia: Bobi Pricop – Teatrul ACT şi UNATC (ROU)

SINAGOGĂ – Preţ bilet:15  lei

Ora 18:00            Concert: HANG SOLO / MUZICA ÎNGERILOR (1h) – regia: Francesco Agnello – A.I.R.C.A.C (ITA/FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00            Spectacol de teatru: KING LEAR / REGELE LEAR (1h45′) – regia: Wu Hsing-kuo – Contemporary Legend Theatre (TWN)

SALA THALIA – Preţ bilet:30  lei

Ora 19:00            Spectacol de teatru: LAUTREC LA BORDEL / LAUTREC IN WHOREHOUSE (1h20’) – regia: Horaţiu Mălăele – Teatrul Tineretului Metropolis (ROU)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL  „CASA ALTEMBERGER” – Preţ bilet: 20 lei (taxă intrare muzeu 1 leu)

Ora 19:30 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT (1h20’)  – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet:15  lei

Ora 20:00            Spectacol de teatru: THE MAIDS / CAMERISTELE (2h, fără pauză) – Renniku Kobo (JPN)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 30  lei

Ora 20:00            Spectacol de teatru: GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30′, cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 20:30            RADIO ARMENIAC (1h20′) – Jashgawronsky Brothers (ITA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet:20  lei

Ora 21:00            Spectacol de muzică şi poezie: LUMINA LINĂ / GENTLE LIGHT (50’) cu Victor Rebengiuc şi Grigore Leşe (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet:20  lei

Ora 21:30            Spectacol de teatru: THE PROCESS / PROCESUL (2h, cu pauză) – scenariul şi regia: Gernot Plass – TAG Theater Wien (AUT)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10  lei

Ora 22:00            Spectacol de teatru: BUZUNARE CU PÂINE / POCKETS FULL OF BREAD (1h15′) – regia: Dragoş Pop – Arizona State University – Centrul Cultural Colaborativ European (USA)

PIAŢA MARE

Ora 22:00            Spectacol outdoor: SALTO MORTALE V.2 /SALT MORTAL V.2 (50′) – regia: Adam Ziajski & Edit Herman – Teatr Strefa Ciszy (POL)

Ora 22:50            Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′)  – iFrank  (ROU)

SALA „VIRGIL FLONDA” –  Facultatea de Litere şi Arte (ULBS) – Preţ bilet: 10  lei

Ora 23:00 Spectacol de teatru: A GIFT FOR SIBIU/ UN DAR PENTRU SIBIU, regia Teresa Brayshaw & Kate Craddock – Leeds Metropolitan University & The Souvenirs (45′) (GBR)

 

Primește notificări pe mobil la fiecare știre

Alte subiecte de interes
Lasă un răspuns

Adresa ta nu va fi publicată

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Primește știrile zilei seara pe email
Abonează-te și îți trimitem în fiecare seara un email cu știrile zilei de pe Ora de Sibiu
Renunți oricând. Nu vom folosi adresa ta in scopuri de marketing pentru terți fără acordul tău.