Ora de Sibiu
Știri in direct

Ce facem în weekend la Sibiu. Concerte Domino, Cargo, spectacol de magie și prezentări de modă

92

Ora de Sibiu vă face câteva recomandări pentru acest weekend. Principala atracție pare a fi concertul cu Cargo și Domino, din Piața Mică din cadrul Recycling Rocks!

 

VINERI

Expozitia fotografica “EU WOMEN”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Centrul Cultural Habitus, Piata Mica

Vernisaj: 12 octombrie, ora 19

Durata: 12-31 octombrie 2013

Organizator: Fotoclub „ORIZONT” Sibiu

 

Expozitia Herta Müller: Cercul dracesc al cuvintelor

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Biblioteca Centrala a Universitatii ‘Lucian Blaga”

Vernisaj: 8 octombrie, ora 18

 

Expozitia: Anotimpul fluturilor

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturala, Sala Multimedia

Durata: 25 Iulie – 31 Octombrie 2013

Vernisaj: 25 Iulie 2013, orele 12

Curator: Gabriela Cuzepan

Colaboratori: prof Maria Ciuntu, doctor Oana Bogorin Predescu

 

Expozitia “Frumoasa Romanie”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Sala de Expozitii Temporare

Artist: Stela Marta

Perioada: 5 – 30 septembrie 2013

Vernisaj: Joi, 5 septembrie. ora 12

 

Expoziţia „Curator şi fotograf despre Moştenirea săsească”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Casa Hermes, Piata Mica

Vernisaj: vineri, 6 septembrie, ora 13

Organizator: Camelia Ştefan

Perioada: 6 septembrie – 3 decembrie

Locul: Casa Hermes, Piata Mica

 

Expoziţia: România pitorească – România cartografică

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 12. 09 – 31. 10 2013

Vernisaj: 12 septembrie orele 12:00

Curatori: Constantin Ittu şi Rodica Şinca

 

Expozitia: Loja masonica sibiana “Sfantul Andrei la cele trei frunze de nufar” (1767 – 1790)

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Sala Multimedia

Durata: 12 septembrie – 10 decembrie 2013

Vernisaj: 12 septembrie 2013, orele 12.30

Curatori: Adrian Georgescu şi Olga Beşliu

 

 

Expoziţia: O pictură murală unică în România

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 12 -29.09.2013 (expoziţia a fost prelungită până în data de 27 octombrie)

Vernisaj: 12 Septembrie, orele 12:00

Curator: Dr. Dana Roxana Hrib

Colaborator: Specialist restaurator pictură murală Liviu Ciungan Tudoran

 

 

Expoziţia: Manuscrise păstrate în bibliotecile din Cehia

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Casa Albastră- Sala Polivalentă

Durata: 26.09 – 27.10.2013

Vernisaj: 26 Septembrie, orele 12:00

Curatori: Petra Dobruská (Ambasada Republicii Cehe, Bucureşti) şi Adrian Luca (MNBrukenthal)

Partener: Ambasada Republicii Cehe în Bucureşti

 

Expoziţia de pictură şi numismatică: Efigii imperiale habsburgice

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Etaj I

Durata: 4.10. – 31.10. 2013

Vernisaj: 4 octombrie, orele 13:00

Curatori: Alexandru Sonoc şi dr. Claudiu Munteanu

Expoziţia este parte din proiectul „Efigii imperiale habsburgice”

 

Expoziţia: Efigii imperiale habsburgice din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de stampe şi desene

Durata: 4.10 – 10.11.2013

Vernisaj: 4 octombrie, orele 13:00

Curator: Dr. Maria Ordeanu

 

Expoziţia de grafică: Amprente şi decupaje

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Galeria de Artă Contemporană a Muzeului Naţional Brukenthal

Artist: Bartha Árpád

Durata: 09.10 – 04.11.2013

Vernisaj: 9 octombrie, orele 13:00

Curator: Dr. Iulia Mesea

 

Expozitia Peisaj si patrimoniu rural in padurea Dumbrava

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Biblioteca ASTRA, Corp B

Expozitie de acuarele si desene arh. Victor Moraru

Durata: 14.10 – 20.10.2013

Vernisaj: Luni, 14 octombrie 2013, ora 11

Organizatori: Filiala Judeţeană Sibiu a Uniunii Arhitecţilor din România (UAR) , Consiliul Judeţean Sibiu şi Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu

 

Expozitia de pictura si grafica Sabina-Franciska Coman

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Teatrul GONG gazduieste in luna octombrie a.c. expoziţia de pictura si grafica semnata Sabina-Franciska Coman – eleva in clasa a XII-a la Liceul de Arta Sibiu.

Coordonator: Aurelia Calinescu.

Expozitia este deschisa de L – V, intre orele 10 – 18. Intrarea este libera.

 

Festivalul Studentesc UniverCity Fest

Ora: 11:00

Locul de desfăşurare: diverse locatii

17-20 octombrie 2013

 

Astra Film Festival

Ora: 12:00

Locul de desfăşurare: Casa de Cultura a Sindicatelor

ASTRA FILM FESTIVAL din Sibiu este cel mai vechi festival international din Romania, fiind înfiinţat la începutul anilor 1990. De aproape doua decenii, ASTRA FILM FESTIVAL promoveaza documentarul romanesc pe plan internaţional.

14 – 20 octombrie 2013.

 

Roxanne (2013)

Ora: 14:00

Locul de desfăşurare: Cinema ARTA

Regia: Valentin Hotea

Cu: Diana Dumbravă, Şerban Pavlu

 

Festivalul Studenţesc de Modă şi Design Vestimentar „Be Creative

Ora: 18:00

Locul de desfăşurare: diverse locatii

18-19 octombrie 2013

Organizatori: Casa de Cultură a Studenţilor din Sibiu, în parteneriat cu Agenţia de Modele „Cleopatra Models

 

Sibiu Magic Week-end

Ora: 19:00

Locul de desfăşurare: diverse locatii

18-19 octombrie

Locuri si locatii din Sibiu vor deveni magice cu ajutorul vrajitorilor moderni, mentalistilor, magicienilor, prestidigitatorilor, vom umple sufletele spectatorilor de bucurie si vom incerca sa uimim prin perfectiune.

Organizator: Sc Ideea 4 Events SRL

 

Concert de Romante

Ora: 19:00

Locul de desfăşurare: Teatrul RADU STANCA

Vineri, 18 octombrie 2013

după orchestraţia lui Lucian Vlădescu,

cu Mioara Manea-Arvunescu, Tina Munteanu, Ernest Fazekas şi Cătălin Petrescu

 

CUTIA DE CARTON de Clément Michel

Ora: 21:00

Locul de desfăşurare: Studioul CAVAS din cadrul Facultății de Litere și Arte Sibiu

PROFESORI COORDONATORI: Șerban Puiu, Ana Mujat și Codruța Vasiu;

SCENOGRAFIE: Claudiu Nicodim;

DISTRIBUŢIA: Alexandru Dobrița, Cristian Ioan Timbuș, Maria Nicoleta Soilică, Andrei Tudor Răileanu, Ana Maria Vereș, Alexandra Ioana Șerban, Anton Cristian Balint

preț bilete: 10 lei; 5 lei

 

SÂMBĂTĂ

Sibiu Magic Week-end

Ora: 19:00

Locul de desfăşurare: diverse locatii

18-19 octombrie

Locuri si locatii din Sibiu vor deveni magice cu ajutorul vrajitorilor moderni, mentalistilor, magicienilor, prestidigitatorilor, vom umple sufletele spectatorilor de bucurie si vom incerca sa uimim prin perfectiune.

Organizator: Sc Ideea 4 Events SRL

 

Expozitia fotografica “EU WOMEN”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Centrul Cultural Habitus, Piata Mica

Vernisaj: 12 octombrie, ora 19

Durata: 12-31 octombrie 2013

Organizator: Fotoclub „ORIZONT” Sibiu

 

Expozitia: Anotimpul fluturilor

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturala, Sala Multimedia

Durata: 25 Iulie – 31 Octombrie 2013

Vernisaj: 25 Iulie 2013, orele 12

Curator: Gabriela Cuzepan

Colaboratori: prof Maria Ciuntu, doctor Oana Bogorin Predescu

 

Expozitia “Frumoasa Romanie”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Sala de Expozitii Temporare

Artist: Stela Marta

Perioada: 5 – 30 septembrie 2013

Vernisaj: Joi, 5 septembrie. ora 12

 

Expoziţia „Curator şi fotograf despre Moştenirea săsească”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Casa Hermes, Piata Mica

Vernisaj: vineri, 6 septembrie, ora 13

Organizator: Camelia Ştefan

Perioada: 6 septembrie – 3 decembrie

Locul: Casa Hermes, Piata Mica

 

Expoziţia: România pitorească – România cartografică

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 12. 09 – 31. 10 2013

Vernisaj: 12 septembrie orele 12:00

Curatori: Constantin Ittu şi Rodica Şinca

 

 

 

Expozitia: Loja masonica sibiana “Sfantul Andrei la cele trei frunze de nufar” (1767 – 1790)

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Sala Multimedia

Durata: 12 septembrie – 10 decembrie 2013

Vernisaj: 12 septembrie 2013, orele 12.30

Curatori: Adrian Georgescu şi Olga Beşliu

 

 

Expoziţia: O pictură murală unică în România

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 12 -29.09.2013 (expoziţia a fost prelungită până în data de 27 octombrie)

Vernisaj: 12 Septembrie, orele 12:00

Curator: Dr. Dana Roxana Hrib

Colaborator: Specialist restaurator pictură murală Liviu Ciungan Tudoran

 

 

Expoziţia: Manuscrise păstrate în bibliotecile din Cehia

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Casa Albastră- Sala Polivalentă

Durata: 26.09 – 27.10.2013

Vernisaj: 26 Septembrie, orele 12:00

Curatori: Petra Dobruská (Ambasada Republicii Cehe, Bucureşti) şi Adrian Luca (MNBrukenthal)

Partener: Ambasada Republicii Cehe în Bucureşti

 

Expoziţia de pictură şi numismatică: Efigii imperiale habsburgice

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Etaj I

Durata: 4.10. – 31.10. 2013

Vernisaj: 4 octombrie, orele 13:00

Curatori: Alexandru Sonoc şi dr. Claudiu Munteanu

Expoziţia este parte din proiectul „Efigii imperiale habsburgice”

 

Expoziţia: Efigii imperiale habsburgice din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de stampe şi desene

Durata: 4.10 – 10.11.2013

Vernisaj: 4 octombrie, orele 13:00

Curator: Dr. Maria Ordeanu

 

Expoziţia de grafică: Amprente şi decupaje

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Galeria de Artă Contemporană a Muzeului Naţional Brukenthal

Artist: Bartha Árpád

Durata: 09.10 – 04.11.2013

Vernisaj: 9 octombrie, orele 13:00

Curator: Dr. Iulia Mesea

 

Expozitia Peisaj si patrimoniu rural in padurea Dumbrava

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Biblioteca ASTRA, Corp B

Expozitie de acuarele si desene arh. Victor Moraru

Durata: 14.10 – 20.10.2013

Vernisaj: Luni, 14 octombrie 2013, ora 11

Organizatori: Filiala Judeţeană Sibiu a Uniunii Arhitecţilor din România (UAR) , Consiliul Judeţean Sibiu şi Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu

 

FARSELE IUBIRII

Ora: 12:00

Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Dupa: “Farse medievale” de Jean Variot

Traducerea in limba romana: Mihai Radulescu

DISTRIBUTIE: Gabriela Mitrea, Monica Baldea, Raluca Neacsu, Lucia Barbu, Barbara Crisan, Mircea Corcoveanu, Horatiu Dancu, Nicolae Suciu (Sectia Romana), Angela Páskuy, Claudia Stühler, Jenö Major,Adrian Prohaska (Sectia Germana).

Regia: Oana Leahu ; Asistent regie: Costin Gavaza

Scenografia: Roua Vasilescu ; Asistent scenografie: Ciprian Cojocari

Muzica: Zeno Eusebiu Apostolache ; Costume: Aurelia Ravar

 

Astra Film Festival

Ora: 12:00

Locul de desfăşurare: Casa de Cultura a Sindicatelor

ASTRA FILM FESTIVAL din Sibiu este cel mai vechi festival international din Romania, fiind înfiinţat la începutul anilor 1990. De aproape doua decenii, ASTRA FILM FESTIVAL promoveaza documentarul romanesc pe plan internaţional.

14 – 20 octombrie 2013.

 

Roxanne (2013)

Ora: 14:00

Locul de desfăşurare: Cinema ARTA

Regia: Valentin Hotea

 

Cu: Diana Dumbravă, Şerban Pavlu

 

Festivalul Studentesc UniverCity Fest

Ora: 16:00

Locul de desfăşurare: diverse locatii

17-20 octombrie 2013

 

Festivalul Studenţesc de Modă şi Design Vestimentar „Be Creative

Ora: 18:00

Locul de desfăşurare: diverse locatii

18-19 octombrie 2013

Organizatori: Casa de Cultură a Studenţilor din Sibiu, în parteneriat cu Agenţia de Modele „Cleopatra Models

 

Recycling Rocks! – concert CARGO și DOMINO

Ora: 19:00

Locul de desfăşurare: Piaţa Mică

19 octombrie 2013

Loc de desfasurare: Piața Mică

Interval orar: 19:00 – 22:00

 

Concert de Arii si Duete din Operete

Ora: 19:00

Locul de desfăşurare: Teatrul RADU STANCA

Sambata, 19 octombrie 2013

Dirijor: George Balint, în compania soliştilor şi a orchestrei şi corului Teatrului Naţional de Operetă din Bucuresti

 

PROFESORUL DE FRANCEZĂ de Tudor Mușatescu

Ora: 21:00

Locul de desfăşurare: Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu

coordonator artistic: Florin Coșuleț

imagine: Daniel Munteanu

distribuția: Alexandru Malaicu, Andrada Poplăcean/Diana Nit, Diana Moraru/ Ștefana Geleriu, Alexandra Roatis/ Andrada Grosu, Constantin Podu, Claudiu Fălămaș

durata aproximativă: 1h15min

preț bilet: 10 lei, redus 5 lei

 

DUMINICĂ

Spectacolul “Cocoşelul neascultător”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Teatrul RADU STANCA

Duminica, 20 octombrie 2013

Autor: Ion Lucian

Muzica: Constantin Ungureanu

Cu: Teatrul Naţional de Operetă „Ion Dacian”

 

Expozitia fotografica “EU WOMEN”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Centrul Cultural Habitus, Piata Mica

Vernisaj: 12 octombrie, ora 19

Durata: 12-31 octombrie 2013

Organizator: Fotoclub „ORIZONT” Sibiu

 

Expozitia: Anotimpul fluturilor

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturala, Sala Multimedia

Durata: 25 Iulie – 31 Octombrie 2013

Vernisaj: 25 Iulie 2013, orele 12

Curator: Gabriela Cuzepan

Colaboratori: prof Maria Ciuntu, doctor Oana Bogorin Predescu

 

Expozitia “Frumoasa Romanie”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Sala de Expozitii Temporare

Artist: Stela Marta

Perioada: 5 – 30 septembrie 2013

Vernisaj: Joi, 5 septembrie. ora 12

 

Expoziţia „Curator şi fotograf despre Moştenirea săsească”

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Casa Hermes, Piata Mica

Vernisaj: vineri, 6 septembrie, ora 13

Organizator: Camelia Ştefan

Perioada: 6 septembrie – 3 decembrie

Locul: Casa Hermes, Piata Mica

 

Expoziţia: O pictură murală unică în România

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 12 -29.09.2013 (expoziţia a fost prelungită până în data de 27 octombrie)

Vernisaj: 12 Septembrie, orele 12:00

Curator: Dr. Dana Roxana Hrib

Colaborator: Specialist restaurator pictură murală Liviu Ciungan Tudoran

 

 

Expozitia: Loja masonica sibiana “Sfantul Andrei la cele trei frunze de nufar” (1767 – 1790)

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Sala Multimedia

Durata: 12 septembrie – 10 decembrie 2013

Vernisaj: 12 septembrie 2013, orele 12.30

Curatori: Adrian Georgescu şi Olga Beşliu

 

 

Expoziţia: România pitorească – România cartografică

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 12. 09 – 31. 10 2013

Vernisaj: 12 septembrie orele 12:00

Curatori: Constantin Ittu şi Rodica Şinca

 

Expoziţia: Manuscrise păstrate în bibliotecile din Cehia

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Casa Albastră- Sala Polivalentă

Durata: 26.09 – 27.10.2013

Vernisaj: 26 Septembrie, orele 12:00

Curatori: Petra Dobruská (Ambasada Republicii Cehe, Bucureşti) şi Adrian Luca (MNBrukenthal)

Partener: Ambasada Republicii Cehe în Bucureşti

 

Expoziţia de pictură şi numismatică: Efigii imperiale habsburgice

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Etaj I

Durata: 4.10. – 31.10. 2013

Vernisaj: 4 octombrie, orele 13:00

Curatori: Alexandru Sonoc şi dr. Claudiu Munteanu

Expoziţia este parte din proiectul „Efigii imperiale habsburgice”

 

Expoziţia: Efigii imperiale habsburgice din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de stampe şi desene

Durata: 4.10 – 10.11.2013

Vernisaj: 4 octombrie, orele 13:00

Curator: Dr. Maria Ordeanu

 

Expoziţia de grafică: Amprente şi decupaje

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Galeria de Artă Contemporană a Muzeului Naţional Brukenthal

Artist: Bartha Árpád

Durata: 09.10 – 04.11.2013

Vernisaj: 9 octombrie, orele 13:00

Curator: Dr. Iulia Mesea

 

Expozitia Peisaj si patrimoniu rural in padurea Dumbrava

Ora: 10:00

Locul de desfăşurare: Biblioteca ASTRA, Corp B

Expozitie de acuarele si desene arh. Victor Moraru

Durata: 14.10 – 20.10.2013

Vernisaj: Luni, 14 octombrie 2013, ora 11

Organizatori: Filiala Judeţeană Sibiu a Uniunii Arhitecţilor din România (UAR) , Consiliul Judeţean Sibiu şi Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu

 

Festivalul Studentesc UniverCity Fest

Ora: 11:00

Locul de desfăşurare: diverse locatii

17-20 octombrie 2013

 

Micii Detectivi

Ora: 11:00

Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Cu: Angela Páskuy, Claudia Stühler, Jenö Major, Adrian Prohaska

Regia: Lilly Krauss Kalmar

Scenografia: Maria Bodor

Muzica originală: Florin Grigoraş

Sunet si lumini: Dan Caras

 

 

Spectacolul “Cocoşelul neascultător”

Ora: 12:00

Locul de desfăşurare: Teatrul RADU STANCA

Duminica, 20 octombrie 2013

Autor: Ion Lucian

Muzica: Constantin Ungureanu

Cu: Teatrul Naţional de Operetă „Ion Dacian”

 

Astra Film Festival

Ora: 12:00

Locul de desfăşurare: Casa de Cultura a Sindicatelor

ASTRA FILM FESTIVAL din Sibiu este cel mai vechi festival international din Romania, fiind înfiinţat la începutul anilor 1990. De aproape doua decenii, ASTRA FILM FESTIVAL promoveaza documentarul romanesc pe plan internaţional.

14 – 20 octombrie 2013.

 

Roxanne (2013)

Ora: 14:00

Locul de desfăşurare: Cinema ARTA

Regia: Valentin Hotea

 

Cu: Diana Dumbravă, Şerban Pavlu

 

ROMEO SI JULIETA de William Shakespeare

Ora: 21:00

Locul de desfăşurare: Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu

REGIA: Bogdan Sărătean;

DISTRIBUȚIA (în ordine alfabetică): Anton Balint, Paul Bondane, Claudiu Fălămaș, Andrada Grosu, Alexandru Malaicu, Iulia Popa, Andrada Poplăcean, Tudor Răileanu, Călin Roajdă, Mihaela Șandru, Alexandra Șerban

Primește titlurile instant

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Folosim cookie-uri pe site-ul nostru pentru a putea colecta si folosi date ce ne ajuta sa personalizam continutul si reclamele afisate, pentru a oferi utilizatorilor functionalitati integrate cu platformele social media si pentru a analiza traficul pe site. Impartasim informatiile privind modul in care utilizatorii folosesc site-ul cu partenerii nostri care utilizeaza de asemenea tehnologii online, precum cookies, pentru a colecta si folosi date personale pentru a personalize continutul si reclamele afisate, pentru a oferi utilizatorilor functionalitati integrate cu platformele social media si pentru a analiza traficul pe site si pe intreg internetul. Poti oricand sa te razgandesti si sa iti revizuiesti alegerea. Accept Detalii

Loading...