Sibiul a învins Sebeşul la handbal masculin la capătul unui meci de infarct

0 309

Meci extrem de disputat în Divizia A de handbal masculin seniori, etapa a XVII a. HC Sibiu a bătut pe cei de la HC Vointa Sebes cu 31 – 27 (13-16), la capătul unui meci extrem de spectaculos.

Echipa oaspete, una din pretendentele la locul II, loc care duce la barajul de promovare în Liga Națională, a început jocul confirmându-și statutul de favorita a întâlnirii și în minutul 11 conduceau deja cu 4 goluri, scor 5-1.
A fost momentul unui time-out foarte inspirat cerut de banca tehnică și din acest moment jocul s-a echilibrat. Tinerii nostri jucători au depasit momentele de timiditate arătate în prima parte a meciului și până la finalul reprizei sibienii au jucat de la egal la egal cu echipa oaspete.
Scor la pauza 16-13 pentru HC Voința Sebeș.
În a doua parte a jocului echipa noastră a aratat cu totul alta față jucând cu mult mai multă încredere și entuziasm reușind, firesc după aspectul jocului, egalarea în minutul 40, minut din care tânăra noastră echipa nu a mai cedat initiativa . Foarte determinați, cu o aparare agresivă , dublată de contraatacuri reușite și multă luciditate în faza de atac echipa sibiană a reușit cel mai bun joc din acest sezon terminând partida cu victorie. Scor final 31-27 si o victorie neașteptată după situația din clasament, dar pe deplin meritată de Handbal Club Sibiu.
Publicul a fost și el la înălțime și a susținut echipa, la final chiar în picioare, aplaudând prestația echipei noastre și contribuind la succesul în fața celor din Sebeș.
Au jucat Sofronici Gabriel, Tolciu Alexandru, Novakovschi Kazimierz, Barb Razvan, Verza Bogdan, Radu David, Neamtu Dorin, Ramba Florin, Bogdan Razvan, Iliut Andrei, Manea Robert, Demian Cosmin, Miclos Robert .
Următorul meci în campionat al HC Sibiu se va disputa la Pitești în 17 aprilie. – adversar HC Argeș Pitești, iar pe teren propriu o saptamână mai tarziu în 24 aprilie în fața celor de la Universitatea Cluj Napoca.

Primește notificări pe mobil la fiecare știre

Alte subiecte de interes

Lasă un răspuns

Adresa ta nu va fi publicată

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Primește știrile zilei seara pe email
Abonează-te și îți trimitem în fiecare seara un email cu știrile zilei de pe Ora de Sibiu
Renunți oricând. Nu vom folosi adresa ta in scopuri de marketing pentru terți fără acordul tău.