Ora de Sibiu a transmis live, vineri, 12 decembrie, Gala Sportului Sibian 2014 de la orele 17.00. Organizată de Direcția pentru Tineret și Sport, Gala Sportului Sibian 2014 a fost live  pe Ora de Sibiu din incinta  Aria- Centru de sanatate, reabilitare si sport, gazda evenimentului.vulc

Gala Sportului Sibian 2014 va fost un eveniment in cadrul careia au fost premiati cei mai buni 20 sportivi ai judetului Sibiu,sportivi care au adus cele mai bune rezultate de-a lungul anului 2014 la probe Olimpice si Neolimpice.
Au fost premiați primii 10 sportivi la probele Olimpice, primii 10 sportivi la probele neolimpice si cei mai buni antrenori ai anului 2014.

Au fost prezentate echipele : CSU SIBIU- Echipa de baschet masculin – Divizia A, CS Gaz Metan Medias- Echipa de baschet masculin – Divizia A, CS Gaz Metan Medias- Echipa de fotbal masculin – Liga I, Handbal Club Sibiu-  Echipa de handbla masculin – Divizia A, CS Magura Cisnadie- Echipa de handbal feminin – Divia A

Premierea a  fost intercalata cu momente artistice oferite de sportivii judetului Sibiu: C.S.Puma – demonstratie Taekwondo;  CSS Sibiu – demontratie de gimnastica oferita de micile sportive a sectiei de gimnastica;  Dans sportiv oferit de sportivii clubului Fantasy Dans, Steet Dance oferit de sportivii clubului Puma, Agarbicean Ioana Roxana – Moment final colinzi.

IATĂ CLASAMENTELE:

CLASAMENT OLIMPICI

 Loc I : DRAGOMAN ANDREEA – CS ROM GAZ MEDIAS- Tenis de masa

Antrenor: Vaida Gheorghe

Loc I Campionatul European– cadeti – Riva del Garda- Italia

Loc I Top 10 Europa cadete Tours- Franta

Loc I Campionat National

Loc I Cupa Romaniei- Cadete

Loc I Cupa Romaniei – Junioare

 

Loc II: NECSOIU ANDREEA FLORINA – CSS SOIMII SIBIU – Atletism

Antrenor : Ligia Cuciorovschi, Manu Petre

Loc II –Campionat Balcanic J2 – Sulita

Loc III- Campionat Balcanic J1- Sulita

Loc III- Campionat National – seniori

Loc II- Campionatul National – tineret

2 X Loc I – Campionat National- J1

Loc I- Campionat National – J2

– Record National de Juniori 2

Loc III: LOGHIN DANA : CSS MEDIAS – Atletism

Antrenor: Ibasfalean Vasile

Loc III- Cupa Europei- 3000 mp

Loc IV- Vampionat Balcanic- 3000 obst.

Loc I Campionat National Tineret- 3000 obst

Loc I Campionat National Tineret- 3000 mp

Loc II Capionat National Seniori- 3000 obst

Loc III Campionat National Seniori – 3000 mp

 Loc IV: ZUDOR IULIA: CSS Medias- Atletism

Antrenor: Herman Vasile

Loc II cu echipa Campionat Balcanic juniori I

Loc VI Campionatul Mondial Cros Italia –juniori I

2 x Loc II Campionatul National de cros

Loc III Campionatul national de juniori I – 3000 obst

Loc III Campionat national jun II   5000 mp

Loc V Campionat European Cros Franta – Alergare Montana

Loc V: LOGIGAN LUCIAN – CS Pro Cycling –Ciclism

Antrenor: Mauro Calzzoni

Loc I Campionat Balcanic-Mountain Bike –seniori – categoria Elite

Loc II Campionat National Mountain Bike- seniori – categoria Elite

 Loc VI CONSTANTIN ELENA – CSS SOIMII SIBIU- judo

Antrenor: Ionas Ovidiu

Loc II – Campionat Balcanic Tineret/Juniori

Loc I – Campionat National J 1

Loc III- Campionat National Seniori

Loc VII: OPREA TUDOR:- CS PRO CYCLING –CICLISM

Antrenor: Mauro Calzzoni

Loc II Campionat Balcanic-Mountain Bike –seniori – categoria Elite

Loc I Campionat National- Mountain Bike- seniori – categoria Elite

Loc VII: OPRICA RALUCA – CSS SOIMII SIBIU – Atletism

Antrenor: Toma Adrian

Loc II Campionat Balcanic- J 2 – lungime

Loc II Campionat Balcanic J1

2 X Loc II Campionat National- – J2 -Lungime

Loc III Campionat National J1 – lungime

Loc VIII: BEJAN ANDREEA – CSS SOIMII SIBIU – Atletism

Antrenor: Toma Adrian

Loc III Campionat Balcanic J 2 – Inaltime

Loc II Campionat National J1

2 X Loc II Campionat National J2

Loc VIII ROMAN ALEXANDRU: CSS SOIMII SIBIU- judo

Antrenor: Valean Purece

Loc II Campionat Balcanic juniori

Loc III Campionat national J2

 

LOC IX DAMIAN ANDREI: CSM SIBIU- Sarituri in apa

Antrenor: Kopatz Elisabeta

4 X Loc I Campionat National seniori

Loc II Campionat National seniori

4 X Loc III Campionat national

Loc X ZDRENGHEA CRISTINA: CSS SIBIU- Patinaj viteza

Antrenor: Andrei Cristina

Loc III Campionat National 2X 500 m

Loc II Campionat National 2 X 1000 m

Loc III Clasament general –Campionat National sprint seniori

Premii Speciale:

CORNEA VICTOR: CS PAMIRA – Tenis de camp

Antrenor:

Vicecampion la dublu,

Bronz la simplu. 4 Finale de dublu la turnee Futures -2 castigate,

Alte doua semifinale la dublu

O semifinala la simplu

Un sfert de finala la simplu

Si de patru ori optimi de finala tot la simplu

 

ILEANA GEORGE- CS Logis- Sibiu – sah

Antrenor : Moldovan Corina

Campioana mondiala scolara la sah – titlu cucerit in Brazilia in perioada 26.11.2014-04.12.2014.

CLASAMENT NEOLIMPICI

Loc I ANDREEA TOPA- CS  IPPON MEDIAS-
ANTRENOR: Dorin Tichindelean
Loc I Campionat mondial – Kumite echipe
Loc II Campionat mondial – Kumite individual
Loc IV Campionat European –Kata Shotokan 15-17 ani
Loc I Campionat National – Kumite individual
Loc II Campionat National – Kumite individual

Loc II  Dorian Neagu – CS  Hwarang Sibiu
ANTRENOR : Birlut Florin
Loc I Campionat European – spargeri forta echipa-juniori
Loc II Campionat European – spargeri forta individual-juniori
Loc I Camp. National – lupa – individual juniori
Loc I Camp. National  Tull 1 Dan – Individual juniori
Loc II Camp. National – Spargeri forta- Individual juniori

Loc III Victor Tatomir- CS IPPON MEDIAS
ANTRENOR: Dorin Tichindelean
Loc II Camp. Mondial – Kumite individual
Loc II Camp European- Echipe Rotativ
Loc II Campionat National- Kumite individual
Loc II Campionat National- Echipe Kumite- shobu sanbon
Loc III Campionat National- Echipe Rotativ- Kumite

LOC IV RAZVAN TUDOR- CS  HWARANG SIBIU
ANTRENOR : BIRLUT FLORIN
Loc I Campionat European – spargeri forta –echipe juniori
Loc II Campionat National – Lupte individual seniori

    Loc V Cristina Padurean –  CS IPPON MEDIAS
ANTRENOR: Dorin Tichindelean
Loc II Camp. European – Kata individual –cadeti
Loc I  Camp National – Kata shotokan – cadeti
Loc I  Camp National  Kumite-Shobu Sanbon

LOC VI ALEXANDRU POPA CS IPPON MEDIAS
ANTRENOR: Dorin Tichindelean
Loc I Campionat European – Kumite echipe Shobu Ippon
Loc III Campionat European – Kumite echipe Shobu Ippon- rotativ
Loc I  Campionat National – Kumite iindividual
Loc II Campionat National – Kumite-Shobu Sanbon
Loc III Campionat National – Kumite rotativ

Loc VII  SILVIU RADU NEAGU – CS  HWARANG SIBIU
ANTRENOR : BIRLUT FLORIN
Loc I Campionat National –lupta individuala seniori
Loc II Campionat National- Tull 1 Dan individual

Loc VIII ANDREEA FULVIA PAVEL – CS  HWARANG SIBIU-
ANTRENOR : BIRLUT FLORIN
Loc I Campionat National – Tull junioare I centuri colorate
Loc III Campionat National- Lupta junioare I

Club SATORI KAI – ANTRENOR  BERGHEA IOAN
Loc I Campionat National – Kata cadeti
Loc I Campionat National – lupta cadeti

    Loc IX- DANIEL RELINSCHI – CSU SIBIU- Karate Kyokushin
Loc II Campionat National – Kata seniori

Loc X- ANA DRAGAN- CS  HWARANG SIBIU
ANTRENOR : BIRLUT FLORIN
Loc II Campionat National – Lupta junioare I
Loc II Campionat National- Spargeri forta- junioare I

Mentiuni :
– ALEXANDRU BAILA- CS  HWARANG SIBIU
ANTRENOR : BIRLUT FLORIN
Loc III Campionat National – Tull 1 Dan individual seniori
– DANCU IOAN MARIUS – CS PUMA SIBIU
Antrenor:Alin Lazurca, Adrian Bibu
Loc II Campionat national individual- tull centuri colorate- KATA- juniori
Loc III Campionat national individual- lupta
Loc III Cupa Europei – lupta

– TUDOR EMANUEL MATEI- CS PUMA SIBIU
Antrenor:Alin Lazurca, Adrian Bibu
Loc I Campion national –lupta
Loc III Campionat National –tull Kata- Centuri negre

Premiu Special :
POPOVICI MARIUS ACHIM :practica motocrossul de la varsta de 5 ani si este antrenat de d-nul  Nemeth Kornel.
La 6 ani a fost campion national la clasa 50 cc , in 2012 vice campion an Ungariei si locul 2 in Franta la WORLD MASTERKIDS( concurs mondial)

VEZI MAI JOS ÎNREGISTRAREA GALEI SPORTULUI SIBIAN 2014

video

 

Comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.