teodora frintu

Atleții sibieni Radu Ștefan Ghiniță și Paula Teodora Frîntu (foto) s-au clasat pe locul trei la greutate în cadrul Campionatului Național de atletism indoor ce au loc în acest weekend în Capitală.

CS Dinamo, CSA Steaua și CSM Onești au obținut câte două victorii în probele desfășurate sâmbătă în etapa a treia a Campionatului Național de atletism indoor și etapa finală la probe combinate, întreceri găzduite de Sala de Atletism a Complexului Sportiv Național ”Lia Manoliu” din București, anunță Agerpres. Pentru Dinamo au câștigat Dana Ioana Voicu (greutate) și Camelia Florina Gal (400 m), pentru CSA Steaua au obținut victorii Anamaria Nesteriuc (60 m) și Cristina Ioana Bujin (triplusalt), în vreme ce Eugen Mihai Alexandrescu (greutate 6 kg) și Elena Andreea Panțuroiu (pentatlon) au adus succesele clubului CSM Onești. Sibienii Radu Ștefan Ghiniță și Paula Teodora Frîntu au avut și ei evoluții bune, la categoriile participante.

Rezultate:
MASCULIN
Triplusalt
1. Cristian Constantin (CS Farul Constanța) 15,11 m
2. Marian Petre (CS Farul) 14,55 m
3. David Ciolpan (LPS Constanța) 14,42 m

Greutate
1. Bogdan Georgevici (CSM Giurgiu) 15,60 m
2. Adrian Șușnea (CSU Ploiești) 12,50 m
3. Adrian Șușnea (ACS Romanian Masters) 11,16 m

Greutate 6 kg
1. Eugen Mihai Alexandrescu (CSM Onești) 15,66 m
2. Radu Ștefan Ghiniță (CSȘ Șoimii Sibiu) 15,28 m
3. Marius Bira (LPS I.B. Soter Buzău) 14,70 m

60 m
1. Ionuț Andrei Neagoe (CSU Pitești) 6.75
2. Ioan Andrei Melnicescu (CSM Onești) 6.78
3. Ioan Pițigoi (CSA Steaua) 6.85

Prăjină
1. Valentin Constantin Stanciu (CS Rapid) 4,50 m
2. Bogdan Petre Dobre (CSM Giurgiu) 4,40 m
2. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 4,40 m

Înălțime
1. Marius Cristian Dumitrache (CSM București) 2,23 m
2. Dan Claudiu Lazarică (CS Rapid) 2,17 m
3. Alexandru Duduc (CS Poli Iași) 2,05 m

400 m
1. Zeno Moraru (LPS Cluj-Napoca) 49.54
2. Cosmin Trofin (CSA Steaua) 49.56
3. Pavel Nichituș (CSM Slatina) 49.56

heptatlon (după patru probe)
1. Ionel Irinel Cojan (CS Muscel Câmpulung Muscel, CSU Pitești) 3.181 puncte
2. Răzvan George Roman (CSU Cluj-Napoca) 2.844
3. Andrei Bugheanu (CS Farul) 2.703

FEMININ
Greutate
1. Dana Ioana Voicu (CS Dinamo) 13,19 m
2. Florentina Oana Gheorghe (LPS Câmpulung Muscel) 12,86 m
3. Paula Teodora Frîntu (CSȘ Șoimii Sibiu) 11,47 m

1.500 m
1. Andreea Raissa Hojda (LPS Banatul Timișoara) 4:46.18
2. Mihaela Popescu (CSM Craiova) 4:51.40
3. Denisa Alexandra Bota (CN Sp. Cetate Deva) 4:52.40

60 m
1. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 7.74
2. Anamaria Ioniță (CSU Pitești) 7.77
3. Roxana Maria Ene (CSU Craiova) 7.87

Triplusalt
1. Cristina Ioana Bujin (CSA Steaua) 13,33 m
2. Alexandra Georgia Mihai (CSA Steaua) 12,57 m
3. Nicoleta Pușcuță (CS Farul) 12,56 m

400 m
1. Camelia Florina Gal (CS Dinamo) 55.56
2. Sanda Belgyan (CSU Cluj Napoca) 55.63
3. Roxana Maria Ene (CSU Craiova) 58.63

Pentatlon (5 probe)
1. Elena Andreea Panțuroiu (LPS Câmpulung Muscel, CSM Onești) 4.309 puncte
2. Anamaria Ioniță (CSM Brăila, CSU Pitești) 3.817
3. Georgiana Muscalu (CS Rapid) 3.680.

sursa foto: Facebook

Comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.