FOTO – Un cetățean de onoare al Sibiului este noul președinte al Germaniei

Frank-Walter Steinmeier a fost ales duminică, 12 februarie, Președinte al Germaniei prin votul Adunării Federale, la propunerea cancelarului Angela Merkel.

Frank-Walter Steinmeier, cetățean de onoare al Sibiului, devine astfel noul Președinte al Germaniei, urmându-i Președintelui Joachim Gauck.
“Transmit public felicitările mele domnului Steinmeier pentru alegerea domniei sale în funcția de Președinte al Germaniei. Sunt foarte bucuroasă că un cetățean de onoare al Sibiului a fost ales într-o funcție publică atât de importantă. Sper ca foarte curând domnul Steinmeier să viziteze orașul nostru și în această nouă calitate”, spune Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu.
Reamintim că în 9 martie 2015 domnul Frank-Walter Steinmeier s-a aflat la Sibiu în calitatea sa de Ministru de Externe al Germaniei. Cu această ocazie primarul Astrid Fodor i-a înmânat cheia simbolică a orașului și titlul de cetățean de onoare al Sibiului. Ministrul Steinmeier a mai fost prezent în orașul nostru și la deschiderea Programului Sibiu Capitală Culturală Europeană, împreună cu comisarul european pentru aderare, domnul Olli Rehn, pentru a marca aderarea României la Uniunea Europeană.

Afișări: 346 *se actualizează din oră în oră

Citește și Mai multe de acelasi autor

Spune ce crezi

FOTO - Un cetățean de onoare al Sibiului este noul președinte al Germaniei

Frank-Walter Steinmeier a fost ales duminică, 12 februarie, Președinte al Germaniei prin votul Adunării Federale, la propunerea cancelarului Angela Merkel. Frank-Walter Steinmeier, cetățean de onoare al Sibiului, devine astfel noul Președinte al Germaniei, urmându-i Președintelui Joachim Gauck. “Transmit public felicitările mele domnului Steinmeier pentru alegerea domniei sale în func

FOTO – Dispariția tânărului din Sibiu în Ungaria, șochează: ’’Un singur român a decedat şi acela este Puiuţul nostru’’

Locuitorii din cartierul sibian Lazaret sunt șocați de moartea șoferului în accidentul din Ungaria. Puiu Mihail Dan a lăsat în urma sa o soție și doi copii îndurerați, iar tot cei ce îl cunoșteau sunt

Elevii de la Școala I.L. Caragiale și Liceul Pedagogic, ”actori” la un concert educativ la Sala Thalia

Seria de concerte educative ”Muzica în pași de dans”, organizată de pentru elevi din școlile sibiene, a fost reluată vineri, 17 februarie 2017, la Sala Thalia. Peste 700 copii de la Şcoala Generală I.L. Caragiale şi

Weekend cu trei proteste într-o singură zi la Sibiu. Se știe traseul mitingului mare

Sibienii sunt invitați în acest weekend să participe la nu mai puțin de trei proteste în aceeiași zi. Duminică vom avea “Protestul Copiilor”, “Ora de lectură” şi Protest şi marş împotriva Ordonanţei “elefanţilor”. Organizatorul protestelor de

Preotul Necula: ’’ Suntem într-o lume care crede că orice efort către Dumnezeu trebuie amendat cu ironii ieftine’’

Părintele Constantin Necula este de părere că rostul postului nu este a face foamea, ci a învăţa din foame despre dragostea lui Hristos. A posti nu înseamnă a flămânzi fără rost, a alerga după victorii nutriţioniste

Mircea Badea face plângere penală împotriva directorului de la Protecția Copilului Sibiu

Jurnalistul de la Antena 3 a declarat în timpul unei emisiuni tv că este decis să facă o plângere penală împotriva directorului DGASPC Sibiu, Laura Vîslan, pentru abuz în serviciu. ”Îi fac plângere pentru abuz în

Loading...