FOTO – FC Hermannstadt a transferat doi super atacanți. Sibiul a dat lovitura

1.048

Gruparea sibiană de liga 2 a parafat în 24 de ore două transferuri extraordinare. FC Hermannstadt și-a asigurat serviciile atacanților Dan Roman (UTA Arad) și Andrei Herghelegiu (Luceafărul Oradea).

Sibiul a reușit în mai puțin de o zi să facă cele mai importante transferuri din această vară. ’’Echipa noastră l-a transferat, în această după-amiază, pe atacantul Dan Roman. Suntem convinși că, prin experiența sa, fotbalistul originar din Cluj-Napoca își va aduce din plin contribuția la îndeplinirea obiectivului echipei noastre. Să-i urmăm ”Bun venit!” la Sibiu lui Dan Roman (foto dreapta). Îi dorim cât mai multe satisfacții în tricoul alb-roșu’’, se arată într-un mesaj postat pe pagina oficială de Facebook a clubului sibian. Venit la UTA după ce CFR Cluj a renunţat la el, aventura lui Dan Roman la UTA a ţinut doar patru etape. Atacantul a prins doar un meci ca titular la „Bătrâna Doamnă”, în total 181 de minute în cele patru apariţii pe teren, nu a înscris niciun gol şi a cerut rezilierea din motive personale.
În cariera sa, Dan Roman a evoluat pentru CFR Cluj, Forex Braşov, CSM Râmnicu Vâlcea, FCM Târgu Mureş, Gaz Metan Mediaş, FC Botoşani, CSM Poli Iaşi şi UTA Arad.
Cel de al II-lea transfer important este cel al lui Andrei Herghelegiu (foto stânga). ’’Hergheligiu a început acest sezon în lotul Luceafărului Oradea, echipă din Liga 2. A evoluat în toate cele 4 meciuri ale grupării bihorene, până în momentul retragerii acesteia din campionat, marcând de trei ori. Acum, Andrei Hergheligiu s-a transferat la FC Hermannstadt. Atacantul va purta tricoul cu numărul 14. Să îi urăm „Bun venit!” și cât mai multe reușite în tricoul alb-roșu!’’, se arată într-o altă postare pe Facebook la FC Hermannstadt.

Doisprezece transferuri la echipă
După ce luniseară l-au achiziţionat pe Andrei Herghelegiu, liber după despărţirea de Luceafărul Oradea, iar marți pe Dan Roman, AFC Hermannstadt a ajuns la 12 transferuri realizate în această vară. Iată ceilalţi jucători aduşi: Ştefan Blănaru (ex ASU Poli), Cătălin Căbuz (ex Viitorul Constanţa), Mihai Stancu (ex Gaz Metan Mediaş), Sabin Lupu (ex Gaz Metan Mediaş), Lucian Dumitriu (ex Foresta Suceava), Claudiu Pamfile (ex AFC Hărman), Bogdan Rusu (ex Foresta Suceava), Iulian Popa (ex FC Braşov), Robert Boboc (ex Astra Giurgiu) şi Cosmin Neagu (ex Dacia Unirea Brăila). La echipă au rămas, sub formă de împrumut, şi Horaţiu Moldovan (CFR Cluj) şi Radu Crişan (Astra Giurgiu).

Primește notificări pe mobil la fiecare știre

Alte subiecte de interes
Lasă un răspuns

Adresa ta nu va fi publicată

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Primește știrile zilei seara pe email
Abonează-te și îți trimitem în fiecare seara un email cu știrile zilei de pe Ora de Sibiu
Renunți oricând. Nu vom folosi adresa ta in scopuri de marketing pentru terți fără acordul tău.