Care au fost probele și cine au fost medaliații la Olimpiada Mărginimii Sibiului

0 972

Elevii din satelele Mărginimii Sibiului au concurat la Săliște în Olimpiada Mărginimii, organizată de Liceul Ioan Lupaș, din oraș, în ultima vineri din Octombrie.
Primirea invitaţilor şi festivitatea de deschidere a evenimentului care a devenit o tradiție în fiecare toamnă, a avut loc în curtea Şcolii de Jos cu binecucântarea preoţilor Ioan Ciocan, Nicolae Bădilă, Claudiu Teşa, Florin Radu şi Emilian Cameliu Artene-Piloiu.
Au urmat dea lungul unei zile întreceri indiviuale de Cros – ciclurile primar şi gimnazial, Tenis de masă – ciclurile gimnazial şi liceal şi Popice – liceu, dar și pe echipe: Floorball – ciclul primar, Baschet – gimnaziu fete, Fotbal – ciclurile primar, gimnazial şi liceal.
Străzile Piaţa Junilor, Reuniunea Meseriaşilor şi Picu Pătruţ au fost animate de Cros, Sala de sport a liceului Ioan Lupaș a fost destinată pentru întrecerea gimnazială la Tenis de masă. Pe terenul de sport al liceului au concurat la Baschet fetele iar la Popicăria Sălişte s-au întrecut la popice şi tenis de masă elevii de liceu. Pe terenul sportiv Viorel Moldovan, din Mag s-au disputat meciurile de fotbal din ciclul primar, în timp ce în Sala de sport a Oraşului Sălişte şi Baza Sportivă a Oraşului Sălişte au fost meciurile de fotbal ale echipelor de gimnaziu. Liceenii au ănscris goluri pe Terenul Sportiv Total N.S.A. Sălişte, iar pe Terenul sintetic şi în curtea Şcolii de Jos cu logistica oferită de Fundaţia „Ebhis” Sălişte s-au desfăsurat campionatele de Floorball fete şi băieţi, la care au participat elevi ai ciclului primar.
La olimpiadă au participat cțteva sute de elevi de la Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște, Şcoala Gimnazială Săcel, Şcoala Primară Mag, Şcoala Gimnazială Jina, Şcoala Gimnazială Poiana Sibiului, Şcoala Gimnazială Tilişca, Şcoala Gimnazială Orlat, Şcoala Gimnazială Gura Râului, Liceul Tehnologic „Ilie Măcelariu ” Miercurea Sibiului, Şcoala Gimnazială Apoldu de Jos, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Sibiu, Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Sibiu şi Liceul Tehnologic „Transcom” Sibiu.

La final, în Sala de sport a Oraşului Sălişte, a avut loc festivitatea de premiere la care au participat şi Primarul Oraşului Sălişte şi reprezentanţii Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Sibiu – Nicoleta Sonia David – Director executiv şi prof. Călin Anton, fiind acordate diplome, medalii, cupe, tricouri şi mingi.
Rezultatete în Olimpiada Mărginimii
CROS CLASELE PREGĂTITOARE – II – FETE
Locul 1 – Rez Sara (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Lobiuc Nicoleta (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Iridon Maria (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
CROS CLASELE PREGĂTITOARE – II BĂIEŢI
Locul 1 – Popa Teodor (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Rebeca Florin (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Neagu Sebastian (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
CROS CLASELE III-IV – FETE
Locul 1 – Radu Ioana (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Preda Sara (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Băilă Denisa (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
CROS CLASELE III-IV – BĂIEŢI
Locul 1 – Cuteanu Alin Gabriel (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Turturică Ştefan (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Mărunţel Cristian (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
CROS CLASELE V – VI – FETE
Locul 1 – Bârsan Alexandra (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Morariu Diana (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Lampaşiu Alina (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
CROS CLASELE V – VI – BĂIEŢI
Locul 1 – Mărunţel Darius (Şcoala Gimnazială „Aurel Decei” Gura Râului)
Locul 2 – Tarcea Ştefan (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Nuţescu Adrian (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)

CROS CLASELE VII – VIII – FETE
Locul 1 – Tudosoiu Daria (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Dumitru Ştefania (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Zeicu Bianca (Şcoala Gimnazială Tilişca)
CROS CLASELE VII – VIII – BĂIEŢI
Locul 1 – Boboloţiu Răzvan (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Cârjea Ştefan (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Popa Luis (Şcoala Gimnazială Tilişca)
TENIS DE MASĂ GIMNAZIU – FETE
Locul 1 – Moga Teodora (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Rahovean Sandra (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Apostol Andrada (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
TENIS DE MASĂ GIMNAZIU – BĂIEŢI
Locul 1 – Moga Tudor (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Rahovean Darius (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Voicu Alexandru (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
TENIS DE MASĂ LICEU – BĂIEŢI
Locul 1 – Vlad Gheorghe (Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Sibiu)
Locul 2 – Mărunţel Marius (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Ursu Radu (Liceul Tehnologic „Transcom” Sibiu)
POPICE – FETE
Locul 1 – Novac Larisa (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Bârsan Alexandra (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Lăcătuş Livia (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
POPICE – BĂIEŢI
Locul 1 – Stan Ştefan (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Mărunţel Marius (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Bunea Petru(Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
BASCHET GIMAZIU – FETE
Locul 1 – Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște
Locul 2 – Şcoala Gimnazială Tilişca
FOTBAL BĂIEŢI – CICLUL PRIMAR
Locul 1 – Şcoala Gimnazială „Aurel Decei” Gura Râului
Locul 2 – Şcoala Gimnazială Nr. 1 Sibiu
Locul 3 – Şcoala Gimnazială Tilişca
Locul 4 – Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște
FOTBAL BĂIEŢI – GIMNAZIU
Locul 1 – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganu” Orlat
Locul 2 – Şcoala Gimnazială „Aurel Decei” Gura Râului
Locul 3 – Şcoala Gimnazială Nr. 1 Sibiu
Locul 4 – Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște

FOTBAL BĂIEŢI – LICEU
Locul 1 – Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște
Locul 2 – Liceul Tehnologic „Tramscom” Sibiu
FLOORBALL CLASELE I – II FETE
Locul 1 – Clasa a II-a B (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Şcoala Gimnazială Săcel
Locul 3 – Clasa a II-a A (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 4 – Echipa Claselor I (A+B) (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
FLOORBALL CLASELE I – II BĂIEŢI
Locul 1 – Clasa a II-a A (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Şcoala Gimnazială Săcel
Locul 3 – Clasa a II-a B (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 4 – Echipa Claselor I (A+B) (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
FLOORBALL CLASELE III – IV FETE
Locul 1 – Clasa a IV-a B (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Clasa a III-a A (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Clasa a IV-a A (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
FLOORBALL CLASELE III – IV BĂIEŢI
Locul 1 – Clasele a IV-a B (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 2 – Clasa a IV-a B (cu elevi din Clasele IIIA şi IV-a A) (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 3 – Clasa a III-a A (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)
Locul 4 – Clasa a III-a B (Liceul Tehnologic „Ioan Lupaş” Săliște)

Organizarea a fost meritul sunt profesorilor Mircea Mînzat, Luca FLorian, Mihai Axentea Ioan Ştefan Miclăuş, Ionut Cojanu, învăţătoarelor de la Sălişte, al învăţătorului Ioan Iuga, profesoarelor Silvana Axentea şi Ioana Oţet de la Liceul Tehnologic „Ilie Macelariu”, Miercurea Sibiului precum și al profesorului Viorel Păiş şi Amaliaei Mînzat.
Olimpiada Mărginimii s-a desfășurat cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Sălişte, doamnei Steliana Vătafu, Reuniunii Mărginimii Sibiului, Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Sibiu, consilerului Viorel Moldovan, Fundaţiei EBHIS Sălişte, Total NSA, Poliţiei Oraşului Sălişte, Poliţiei Locale Sălişte,  asistentelor Anamaria Moga şi Mihaela Cătană şi de asemena Saltil – Familia Mănig, Casa Albă – Familia Albu, Res Forest – Familia Resiga, Pelmod – Familia Cunţan, Micotex – Familia Milea, Pensiunea Mioritica Sibiel – Familia Coldea.

Olimpiada Mărginimii 2017 – Foto: Daniel Ovidiu Babeș.Olimpiada Marginimii 2017 25 Olimpiada Marginimii 2017 24 Olimpiada Marginimii 2017 23 Olimpiada Marginimii 2017 22 Olimpiada Marginimii 2017 21 Olimpiada Marginimii 2017 20 Olimpiada Marginimii 2017 19 Olimpiada Marginimii 2017 18 Olimpiada Marginimii 2017 17 Olimpiada Marginimii 2017 16 Olimpiada Marginimii 2017 15 Olimpiada Marginimii 2017 14 Olimpiada Marginimii 2017 13 Olimpiada Marginimii 2017 12 Olimpiada Marginimii 2017 11 Olimpiada Marginimii 2017 10 Olimpiada Marginimii 2017 09 Olimpiada Marginimii 2017 08 Olimpiada Marginimii 2017 07 Olimpiada Marginimii 2017 06 Olimpiada Marginimii 2017 05 Olimpiada Marginimii 2017 04 Olimpiada Marginimii 2017 03 Olimpiada Marginimii 2017 02 Olimpiada Marginimii 2017 01

Primește notificări pe mobil la fiecare știre

Alte subiecte de interes

Lasă un răspuns

Adresa ta nu va fi publicată

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Primește știrile zilei seara pe email
Abonează-te și îți trimitem în fiecare seara un email cu știrile zilei de pe Ora de Sibiu
Renunți oricând. Nu vom folosi adresa ta in scopuri de marketing pentru terți fără acordul tău.