Remiză la Mioveni. FC Hermannstadt revine pe primul loc în liga 2

1.473

Echipa pregătită de Alex Pelici a ratat la mustață trei puncte în deplasarea de la Mioveni. FC Hermannstadt a remizat, 1-1, iar punctul câștigat o ajută să revină pe locul 1 în eșalonul secund.

Sibiul a remizat luni seară în deplasare la Mioveni. Gruparea locală a marcat la singurul șut pe spațiul porții lui Căbuz. După o primă repriză echilibrată, Hermannstadt a început mai curajos mitanul secund. Golul a picat în Cosmin Neagu, cel care a înscris cu un șut plasat la colțul lung. Sibiul nu a avut avantaj prea multă vreme. Gazdele au reușit să egaleze în minutul 74 prin Mîrzeanu, care a profitat de o eroare în defensiva echipei lui Pelici. Până la final nimic nu s-a mai schimbat, iar punctul câștigat a fost îndeajuns pentru ca Sibiul să revină pe prima poziție a clasamentului. Sibiul are 41 de puncte, cu unul mai mult decât Dunărea Călărași și cu cinci mai multe decât Chindia Târgoviște.
FC Hermannstadt joacă în ultima etapă a turului, sâmbătă de la ora 14.00 cu Sportul Snagov, pe stadionul Muncipal.