Ora de Sibiu
Știri in direct

VIDEO – Dulce răzbunare – FC Hermannstadt câștigă la Călărași cu un gol în prelungiri

1.718

Echipa lui Vasile Miriuță a învins duminică după amiază cu 0-1 în deplasarea de la Călărași. Dumitriu a marcat în minutul 93 și a răzbunat astfel punctele pierdute tot pe final de meci în turul de campionat.

Parcursul fulminant pentru FC Hermannstadt de la venirea lui Miriuță, continuă. ’’Tati’’ face minuni pe banca tehnică a Sibiului și a reușit să obțină al treilea succes consecutiv în deplasare.
Meciul nu a fost deloc unul spectaculos, asta și pentru că ambele echipe au practicat un joc extrem de precaut. Prima repriză a fost sărăcăcioasă în faze de poartă, doar șutul lui Kanda din minutul 41, fiind mai de Doamne Ajută.

Faza zilei

Publicată de Digi Sport pe Duminică, 25 Noiembrie 2018

După pauză registrul tactic a fost același. Sibiul a dorit să nu plece cu mâna goală de la Călărași, mai ales că în tur a pierdut victoria pe final de meci. Când nimeni nu se mai aștepta probabil Dumitriu a prins un șut senzațional de la peste 20 de metri, iar mingea s-a oprit în vinclul porții celor de la Dunărea.

S-a terminat Călărași – Sibiu 0-1, iar FC Hermannstadt urcă până pe locul 8 în clasament și visează la loc de play off, un lucru care până acum 5-6 etape părea o utopie.
Runda următoare echipa lui Miriuță joacă pe 1 decembrie, de la ora 14.00, la Tg. Mureș cu Concordia Chiajna.

FC Hermannstadt are un bilanț impresionant în ultimele 4 etape. Echipa lui „Tati” a reușit trei victorii și un egal și a ajuns până pe locul 8 în Liga 1, devansând-o chiar și pe Dinamo București la golaveraj.