Ora de Sibiu
Știri in direct

Patru meciuri din România suspectate de blat – În unul a jucat FC Hermannstadt

1.573

Federația Română de Fotbal a demarat o anchetă legată de patru partide de fotbal și eșalonul secund, suspectate de balt. În unul a evoluat și FC Hermannstadt în sezonul trecut. Fostul antrenor Alex Pelici infirmă orice acuzație.

FRF anchetează 4 meciuri asupra cărora Sportradar, firma care lucrează cu UEFA, a atras atenția ca fiind suspecte din cauza modificărilor de cote. Unul dintre meciuri a fost cel din liga secundă dintre Balotești și Hermannstadt, scor 0-3, când la oaspeți era antrenor Alexandru Pelici.
„S-a jucat anul trecut la Buftea. Am înscris înainte de pauză și apoi în repriza a doua încă de două ori. A fost un meci în care adversarii s-au apărat supraaglomerat. Am dat gol pe finalul primei reprize. Nu mi s-a părut nimic ciudat”, a declarat Pelici la emisiunea GSP LIVE.
Alexandru Pelici a părăsit-o între timp pe Hermannstadt, iar în prezent o pregătește pe Ripensia Timișoara, echipă din Liga a 2-a.