Ora de Sibiu
Știri in direct

VIDEO – Înfrângere în ’’Groapă’’ – FC Hermannstadt pierde la Dinamo

355

FC Hermannstadt a pierdut vineri seară cu 2-0 meciul disputat în deplasare cu Dinamo. Sibienii au avut un start catastrofal de meci.

Miriuță&co au plecat cu mâna goală din Capitală. Sibienii au capotat cu 0-2 în fața lui Dinamo, scorul final fiind pecetluit încă din primele 15 minute. Dinamoviștii au marcat din două faze fixe, iar handicapul s-a dovedit a fi unul de neremontat pentru gruparea sibiană.

video

Astfel că golurile lui Montini (minutul 12) și Klimavicius (minutul 15) au pus plumb în picioarele fotbaliștilor de la FC Hermannstadt.
video

Deși au avut 10 cornere și vreo 2-3 ocazii mari de a marca, Sibiul a plecat cu mâna goală din Capitală. La scorul de 2-0 pentru „câini”, Linas Klimavicius, marcatorul golului secund al roș-albilor, l-a trântit în careu pe Tsoumou, dar arbitrul central nu a dat nimic.

Miriuță s-a mâniat
’’Am făcut aceleași greșeli pe care le-am făcut și cu Chiajna. S-a jucat meciul în primele 15 minute. Am luat două goluri din două acțiuni. Am avut prima repriză vreo 20 de minute în care am jucat bine, iar în a doua repriză am fost peste ei. Dacă nu bagi mingea în poartă, fotbalul te pedepsește”, a declarat Miriuță, după meci.
Echipa noastră rămâne cu 17 puncte în clasament și pe loc de baraj. Runda viitoare evoluăm la Pitești cu Poli Iași, meciul fiind programat pe 6 aprilie de la ora 17.00.