Partidă fără vlagă pentru CSU – Sibiul a pierdut cu Dinamo în meciul trei

0 620

CSU Sibiu a capotat surprinzător în cel de al treilea meci al seriei cu Dinamo în play-off. Bucureștenii s-au impus cu 64-56 (21-9, 19-19, 8-19, 16-9), la capătul unei partide în care sibienii au ratat din toate pozițiile. Meciul patru are loc sâmbătă tot în Capitală.

CSU a ratat ocazia să încheie socotelile cu Dinamo, în trei meciuri în sferturile de finală ale play-off-ului. Sibiul a făcut cel mai slab meci din acest an, în compania dinamoviștilor, care să ne reamintim, s-au calificat în această fază a campionatului, pe ultima sută de metri.
După ce s-a impus cu 2-0 în primele două partide, Sibiul ar fi trebuit să își adjudece și partida a treia pentru a se califica în semifinale. Nu a fost așa, iar cel mai îngrijorător a fost jocul etalat de jucătorii lui Dan Fleșeriu.
Statisticile au fost catastrofale la finele meciului. Hardy&co au reușit doar două coșuri de trei puncte din douăzeci de încercări, iar acest lucru ne-a costat scump.
Meciul a fost unul ciudat în privința evoluțiilor de scor. Dinamo a început furtunos și a condus cu 21-9 după zece minute și și-a menținut avantajul de 11 puncte și la pauza mare.
În sfertul trei CSU a redresat situația și a trecut chiar și în avantaj în sfertul patru. Bucureștenii au profitat apoi de apatia sibienilor sub panoul advers și au trecut din nou la conducere pe tabelă. S-a terminat 64-56, iar scorul la general este de 2-1 pentru CSU. Următorul meci are loc tot în Capitală, sâmbătă seară, iar Sibiul trebuie să învingă pentru a demonstra că înfrângerea de joi a fost un accident și pentru a se califica în semifinalele play-off-ului.