FOTO VIDEO Meciul U Cluj – FC Hermannstadt s-a terminat cu violențe

0 1.715

Un jandarm a fost lovit cu un scaun în cap la finalul meciului dintre U Cluj și FC Hermannstadt. Partida s-a terminat cu violențe ce au dus la intervenția forțelor de ordine, scrie adevarul.ro

Potrivit Jandarmeriei Cluj, în minutul 88 al meciului din prima manşă a barajului pentru Liga I, un suporter al echipei Universitatea Cluj a pătruns pe teren dinspre Peluza 2 către Peluza 1. Când a ajuns pe pista de alergare, în dreptul peluzei 1, alţi aproximativ 15 suporteri ai gazdelor au pătruns pe pista de alergare. Pentru evacuarea acestora s-a intervenit cu o rezervă de intervenţie, moment în care, un scaun aruncat din tribună l-a lovit pe un jandarm în vârstă de 44 de ani, din cadrul echipei de dialog, în zona capului, acesta căzând l-a pământ. El a primit primele îngrijiri medicale la faţa locului, ulterior fiind transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe pentru investigaţii amănunţite.

bataie meci cluj

Partida a fost întreruptă timp de două minute de arbitrul Andrei Chivulete, mai apoi a fost reluată şi s-a pus, în cele din urmă, punct celor 90+3 minute de prelungiri.

Pe stadionul Cluj Arena s-a disputat, duminică, prima manşă a meciului de baraj pentru accederea în Liga 1 dintre echipele ”U” Cluj şi FC Hermannstadt Sibiu, scor 0-2. Hermannstadt a câştigat cu 2-0 pe Cluj Arena, cu U Cluj, în turul barajului de promovare/menţinere în Liga 1 Betano.

Baraj liga 1. U Cluj – FC HERMANNSTADT. Aspecte live!

Publicată de Ora de Sibiu pe Duminică, 9 iunie 2019

Meciul retur se va disputa la 12 iunie, tot de la ora 18.00, la Sibiu. Golurile au fost marcate de Petrescu ’79 şi Tsoumou ’80. Meciul s-a disputat în faţa a 25.664 spectatori.