Rubén Albés noul antrenor al FC Hermannstadt – Spaniolul a promis că va vorbi în română într-o lună

2 2.234

⇓ Ascultă știrea ⇓

Spaniolul Rubén Albés, 35 de ani, este noul antrenor al echipei FC Hermannstadt, au anunțat vineri reprezentanții clubului din Sibiu. Acesta a mai antrenat anterior echipe ca Eldense, Novelda, Real Valladolid B, Celta Vigo B și UCAM Murcia în Spania.fc hermannstadt

La 35 de ani, Rubén Albés va deveni cel mai tânăr antrenor care  conduce o echipă în Liga I a României. „Am avut propuneri de la antrenorii români, italieni și spanioli, dar Anamaria Prodan l-a ales pe Rubén și echipa sa de antrenori. Ideea lui de joc se potrivește foarte bine echipei noastre”, a declarat Claudiu Rotar, din conducerea FC Hermannstadt. Antrenorul spaniol va fi prezentat lunea viitoare, iar primul său obiectiv important la clubul din Sibiu va fi acela de evitare a retrogadării.

„Noul antrenor principal al echipei noastre este Rubén Albés , un tânăr tehnician spaniol, în vârstă de 35 de ani, care în trecut a mai antrenat echipe ca Eldense, Novelda, Real Valladolid B , Celta Vigo B, și UCAM Murcia în Spania. Vorbește fluent limba engleză, franceză, portugheză și ne-a promis astăzi că va învăța să dialogheze în limba română într-o lună de zile”, au anunțat reprezentanții clubului din Sibiu pe Facebook.

Ruben Albes a făcut câteva precizări şi în legătură cu următorul meci al echipei sibiene, programat luni 22 iunie, de la ora 20:00, în deplasare, cu FC Viitorul Constanţa: ”Am urmărit 4 sau 5 meciuri cu Viitorul Constanţa, dar şi cu alte echipe împotriva cărora vom juca. E munca noastră să ne informăm asupra adversarilor, ca să ştim fiecare detaliu şi să ne pregătim de un meci bun. Fotbalul este viaţa unui antrenor. Tot timpul este riscant într-o viaţă de antrenor. Nu ştii niciodată când antrenezi la o echipă, dar dacă proiectul este bun eu merg dispus să muncesc. Fotbalul românesc este un fotbal bun. E diferit faţa de cel din Spania, dar e un fotbal bun. Sunt jucători buni, echipe bune” a spus Ruben Albes.

Noul antrenor este fan al celebrului Marcelo Bielsa, dar spune că are propriul stil de a crește potențialul jucătorilor în echipa pe care o antrenează. Ruben Albes îi va avea în staff pe conaționalii săi Iván Cabezudo, 32 de ani, antrenor secund, și pe Toni Madrigal, preparator fizic. În 14 iunie, clubul a anunțat despărțirea de antrenorul Vasile Miriuță.

Primește notificări pe mobil la fiecare știre

Alte subiecte de interes
2 Comentarii
  1. Georgescu scrie

    poate cu mamica ta..

  2. me scrie

    Poate a promis dar sa vedem daca mai are cu cine sa vorbeasca. Si cui?

Lasă un răspuns

Adresa ta nu va fi publicată

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Primește știrile zilei seara pe email
Abonează-te și îți trimitem în fiecare seara un email cu știrile zilei de pe Ora de Sibiu
Renunți oricând. Nu vom folosi adresa ta in scopuri de marketing pentru terți fără acordul tău.