VIDEO – Semieșec pentru FC Hermannstadt – ”Era vital să câștigăm. Nu a fost un joc strălucit”

689

FC Hermannstadt rămâne pe loc retrogradabil după ce a remizat, 0-0, miercuri după amiază cu Viitorul Constanța.

Echipa lui Eugen Beza nu a reușit să lege două victorii în play out nici în această rundă. Petrișor Petrescu i-a dat emoții lui Cojocaru. Goalkeeperul dobrogenilor a plonjat însă pentru a evita cornerul, știind că mingea nu se îndrepta oricum către poartă (’41).
De-abia intrat pe teren, Romario Pires a bifat primul șut cadrat al gazdelor în minutul 65. Poate cea mai mare șansă a meciului a avut-o Andrei Ciobanu. Una dintre vedetele naționalei U21 de la Euro l-a întins pe Figueiredo cu un trasor vibrant de la 30 de metri (’76).
Meciul nu s-a încheiat cu 22 de jucători pe teren. Nu că ar fi contat. Benzar, care a uitat fotbalul după revenirea din Italia, s-a dus chitit pe adversar și l-a doborât pe Mayoral la mijlocul terenului. A încasat al doilea „galben” și a văzut ultimele două minute de la cabine. Fusese avertizat mai devreme pentru proteste.

video

Sibiul ocupă penultimul loc în clasament și joacă etapa viitoare cu Dinamo, în deplasare.