Un proiect inedit, menit să aducă o abordare artistică și relevantă asupra problemelor cu care se confruntă adolescenții, a fost înscris anul acesta la Maratonul Internațional Sibiu. Este vorba despre spectacolul de teatru sonor „AUZITe în școală”, care explorează teme precum bullying-ul, presiunea de grup și empatia, și va ajunge în cel puțin cinci școli din municipiu și din mediul rural.

Inițiativa proiectului „AUZITe în școală” aparține Teodorei Minea, tânără dramaturgă și absolventă a Facultății de Teatrologie, care și-a propus să aducă în prim-plan teatrul radiofonic, un format mai puțin explorat în România. Alături de studenți ai Facultății de Actorie din cadrul Universității Lucian Blaga din Sibiu, echipa transformă un text despre adolescență, scris de Eliza Păuna, într-o experiență audio captivantă, cu o durată de maximum 45 de minute.

„Am vrut să ștergem praful de pe teatrul radiofonic și să oferim tinerilor dramaturgi, regizori și actori o șansă să fie auziți. Formatele audio permit să depășești orice graniță și să ajungi la comunități fără acces la spații culturale adecvate”, explică Teodora Minea.

Audiții și ateliere pentru elevi

Pe lângă spectacol, proiectul include cinci audiții în școli, care vor reuni minimum 200 de elevi și vor fi urmate de discuții cu specialiști și membri ai echipei artistice, pornind de la temele abordate în spectacolul „Ordinea în care a plâns Ruxandra”.

De asemenea, vor fi organizate ateliere dedicate adolescenților, respectiv trei sesiuni de audio storytelling pentru tineri între 15 și 18 ani, în cadrul cărora participanții pot crea propriile materiale audio și două ateliere de dezvoltare personală prin teatru pentru elevi de gimnaziu.

„Nu trebuie să fii actor ca să creezi un spectacol de teatru sonor. Tot ce ai nevoie este o idee puternică și un dispozitiv de înregistrare. Dorim să dăm adolescenților ocazia să fie auziți și să își împărtășească experiențele”, adaugă Teodora.

Rezultatele atelierelor vor fi transformate în micro-pastile sonore, publicate pe platforma AUZIT, pentru a ajunge la un public mai larg, inclusiv în comunități rurale.

Bullying-ul, temă care nu a fost aleasă întâmplător

Pentru a transforma proiectul în realitate, inițiatorii speră să mobilizeze comunitatea prin participarea la cursele de alergare din cadrul Maratonului și prin donații. Obiectivul este de a strânge 26.000 de lei pentru producerea spectacolului și implementarea atelierelor. Proiectul poate fi susținut aici.

„Tema spectacolului ne arde tuturor și este extrem de relevantă pentru tinerii de astăzi. Alegerea textului Elizei Păuna și implicarea studenților din Sibiu și Cluj ne permite să creăm un produs cultural cu impact real”, spune Teodora Minea, care desfășoară proiecte similare și în Cluj, atât online cât și în comunități locale.

Anul acesta, la Maratonul Internațional Sibiu au fost selectate 48 de proiecte, acoperind o gamă largă de domenii pentru dezvoltarea comunității. Toate detaliile proiectelor sunt disponibile pe site-ul maratonului: maratonsibiu.ro/proiecte.

Proiectul „AUZITe în școală” este rezultatul a doi ani de muncă a Teodorei Minea și a colegului său, Andrei, nucleul Asociației care promovează teatrul radiofonic și dramaturgia contemporană tânără, fiind deja recunoscut pentru calitatea producțiilor sale și premiul pentru cel mai bun spectacol radiofonic.

Ultima oră