Primăria va aloca o sumă importantă pentru sport și agrement: 16% din banii din bugetul Sibiului vor merge în această direcție în 2026, asta însemnând 265.172 mii lei.
Primăria va investi și anul acesta în sport, agrement și cultură. În curs de execuție a lucrărilor se află deja amenajarea zonei de agrement și ecoturism de pe dealurile Gușteriței (Gușterland), acesta fiind, de altfel, singurul proiect deja demarat.
În schimb, în curs de contractare a execuției lucrărilor se regăsesc mai multe proiecte, respectiv: modernizarea Art Parc Cetății, amenajare Parc Astra, amenajare Parc Sub Arini și construcția și modernizarea spațiilor verzi din cartierele Vasile Aaron și Tineretului.
Anul acesta Primăria va da bani și pentru alte două proiecte importante. Unul dintre ele este complexul de natație, sport și agrement, iar celălalt este zona verde cu rol de agrement ce va fi amenajată pe axa pârâului Trinkbach – Parcul Sub Arini – Grădina Zoologică, pentru ambele fiind nevoie să se elaboreze documentațiile tehnico-economice.
Bugetul Sibiului are o valoare totală de 1,68 miliarde de lei, iar cei mai mulți bani se vor duce pe infrastructură, educație și sport.


