Pe scurt:

Țiplic Paul Ioan a obținut mențiune și locul 13 din 85 de participanți, iar ambii elevi sibieni au primit Premiul Special al Societății de Geografie.

Etapa națională a Olimpiadei Interdisciplinare „Științele Pământului”, ediția a XXVIII-a, s-a desfășurat la Timișoara în perioada 14 – 17 mai 2026, fiind organizată de Ministerul Educației și Cercetării în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș, potrivit Inspectoratului Școlar Județean Sibiu.

Județul Sibiu a fost reprezentat de doi elevi de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu: Țiplic Paul Ioan și Țiplic Andrei Marius, ambii din clasa a XI-a.

Competiția a inclus două probe, teorie și practică, la patru discipline

Competiția a inclus două probe, teorie și practică, la patru discipline: biologie, chimie, fizică și geografie. Țiplic Paul Ioan a obținut mențiune, clasându-se pe locul 13 din 85 de participanți, cu un total de 132,75 puncte (37,00 la biologie, 23,75 la chimie, 29,50 la fizică și 42,50 la geografie).

Ambii elevi sibieni, Țiplic Paul Ioan (locul 13) și Țiplic Andrei Marius (locul 31), au primit și Premiul Special al Societății de Geografie din România.

Participanții au avut parte și de activități extracurriculare, printre care un tur ghidat al municipiului Timișoara și o vizită la Institutul de Cercetări Avansate de Mediu – ICAM, din cadrul Universității de Vest Timișoara.

Inspectorul Școlar General, prof. Emilian-Marius Novac, a transmis felicitări elevilor, mulțumiri cadrelor didactice care i-au pregătit și apreciere pentru părinții care i-au susținut.

 

Ultima oră