Râul Cibin a prins din nou viață și culoare. Sute de sibieni, de la mic la mare, s-au adunat pe malurile râului pentru a urmări unul dintre cele mai simpatice și așteptate evenimente caritabile ale anului: Cursa de Rățuște 2026.

Atmosfera a fost absolut electrizantă, plină de zâmbete, Galerie ca pe stadion și mii de „concurenți” din plastic galben care s-au întrecut pentru marea victorie.

Evenimentul, devenit deja tradiție, a fost organizat de voluntarii de la Rotaract Sibiu, fiind dedicat comunității și copiilor, iar toate fondurile strânse în urma adoptării micilor jucării merg către susținerea unor importante proiecte locale.

Atmosferă de sărbătoare și galerie ca la carte pe malul Cibinului

Programul a debutat la ora 10:00, iar zona de start a devenit rapid neîncăpătoare. Până la ora 12:30, malul Cibinului s-a transformat într-un uriaș spațiu de joacă. Cei mici s-au bucurat de ateliere creative, activități interactive, mii de baloane și multă muzică. Unul dintre momentele speciale ale dimineții a fost concertul de excepție susținut de elevii talentați ai Liceului de Artă din Sibiu.

video
play-rounded-fill

Încă de la primele ore ale evenimentului, zona de start a devenit neîncăpătoare. Copii urcați pe umerii părinților, bunici entuziaști și tineri înarmați cu telefoanele pregătite să surprindă momentul lansării au creat un decor de poveste. Programul a decurs fără cusur, culminând cu momentul în care containerul plin cu mii de rățuște a fost răsturnat în apă, declanșând valuri de ropote de aplauze.

,,M-am bucurat și eu ca un copil”

Pentru mulți sibieni, evenimentul a devenit deja o tradiție anuală de familie de la care nu au cum să lipsească.

„Da, am fost și anul trecut. A fost surprinzător, că nu mă așteptam să vină atât de multă lume. M-am bucurat și eu ca un copil și mai ales pentru copii. Am vrut neapărat să vin și anul ăsta. Nu m-am înscris la concurs, dar sper ca cel mai bun să câștige”, ne-a mărturisit un sibian aflat în mulțime, cuprins de nostalgia ediției precedente.

Ceva mai încolo, o familie întreagă își urmărea cu sufletul la gură micile ambarcațiuni galbene, dotată cu un întreg arsenal de încurajări.

„Cursa e foarte interesantă. Mai ales pentru cei mici, dar și pentru cei mari. Ne-am strâns aici pentru galerie. Noi în fiecare an participăm și susținem Cursa de Rățuște. Suntem înscriși cu 5 rățuște”, a declarat Ana, o mămică venită special să susțină cauza proiectului.

Cine a luat marele trofeu?

Competiția a fost strânsă. Totuși, după minute bune de suspans și strigăte de încurajare de pe margine, linia de sosire a stabilit clar câștigătorul.

video
play-rounded-fill

Marea campioană a ediției din acest an a fost rățușca cu numărul 243! Aceasta a reușit să fenteze obstacolele de pe Cibin și să treacă prima pragul de finish, aducându-i posesorului biletului de înscriere marele premiu al acestei ediții.

Pe lângă distracția pură și adrenalina competiției, dincolo de linia de sosire, adevărații câștigători rămân comunitatea sibiană și proiectele locale susținute prin fondurile strânse în urma adoptării micilor concurenți de plastic. Cursa de Rățuște 2026 s-a încheiat cu succes, lăsând în urmă promisiunea unei ediții și mai spectaculoase anul viitor.

Ultima oră