Cazul clubului „Fain” din centrul istoric al Sibiului demonstrează că legile sunt aspre doar pe hârtie. La scurt timp după ce Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu a anunțat închiderea unității pentru fumat repetat în interior, localul s-a redeschis deja, profitând de pârghiile procedurale din instanță pentru a suspenda măsura.

Situația din teren a fost discutată în cadrul unei conferințe de presă, unde senatoarea Ruxandra Cibu Deaconu, a dezvăluit că proiectul său de lege privind interzicerea dispozitivelor de tip IQOS și vape în spațiile închise a fost respins de Senat. Cu toate acestea, parlamentarul promite că nu renunță la luptă, oferind detalii despre parcursul legii și despre rolul său în comunitatea sibiană.

Află mai multe detalii- Clubul „Fain” din centrul Sibiului, închis de Poliție: au găsit clienți fumând în interior

video
play-rounded-fill

„Închis definitiv” a durat doar câteva zile

Deși polițiștii sibieni aplicaseră o amendă de 15.000 de lei și dispuseseră închiderea unității din cauza clienților care fumau inclusiv trabucuri la etajul al doilea, lacătul nu a rezistat. Clubul „Fain” își primește din nou clienții, atacarea în instanță a deciziei suspendând automat măsura poliției.

Întrebată cum comentează această fentare rapidă a regulilor, senatoarea a taxat dur neputința sistemului:

„Avem o problemă clară de coerență legislativă, dar și o problemă uriașă cu respectarea legii în sine. În acest moment, definiția fumatului exclude dispozitivele de vapat, iar cei care ar trebui să aplice sau să respecte regulile sunt obligați să caute prin două sau trei legi diferite pentru a înțelege exact ce și unde este interzis. În astfel de cazuri, clienții sunt primii care ar trebui să reacționeze, să facă reclamații și să ceară ferm respectarea legii în localuri.”

Citește și- Fumat interzis în spații publice, doar în teorie la Sibiu. La Fain se ”pipă” și trabucuri, iar Liquid are ”dovezile” pe Facebook (video foto)

Proiectul anti-vape, respins de Senat. Lupta se mută la Camera Deputaților

Ruxandra Cibu Deaconu a anunțat că inițiativa sa legislativă, care ar fi eliminat portițele folosite de patronii de cluburi prin asimilarea țigărilor electronice cu cele clasice, a fost respinsă de colegii din Senat. Aceasta avertizează însă că votul politic nu șterge realitatea din teren.

„Proiectul prin care am propus includerea țigărilor electronice și a dispozitivelor de vapat în legislația antifumat a fost respins de Senat. Nu cred însă că acest vot de respingere schimbă realitatea pe care o trăim și o vedem zi de zi. Tot mai mulți copii și adolescenți folosesc aceste dispozitive, iar noi avem obligația să-i protejăm”, a declarat senatoarea.

Aceasta a ținut să clarifice că legea nu este o prohibiție, ci o măsură de bun-simț pentru sănătatea publică:

„Nu am propus prin acest proiect interzicerea țigărilor electronice. Am propus doar ca regulile privind fumatul în spațiile publice închise să fie aceleași pentru toate produsele care îi afectează pe cei din jur. Camera Deputaților este cameră decizională și voi continua să lupt pentru acest proiect atunci când el va merge acolo în dezbateri.”

„Un parlamentar nu poate reprezenta o comunitate doar prin vizite sporadice”

Pe lângă bătăliile legislative de la București, Ruxandra Cibu Deaconu a subliniat că mandatul său se bazează pe o prezență activă în mijlocul sibienilor, singura cale prin care probleme precum cea de la clubul „Fain” pot fi aduse corect în atenția autorităților.

„Există și o a doua dimensiune a mandatului meu de parlamentar, care este la fel de importantă ca activitatea din plen. Cred că un parlamentar nu poate reprezenta cu adevărat o comunitate doar prin vizite sporadice. De aceea, am încercat — și cred că am reușit — să fiu prezentă constant în județ. Nu o fac doar pentru a participa la evenimentele la care sunt invitată, ci pentru a înțelege bine problemele reale și oportunitățile comunității pe care o reprezint”, a concluzionat Cibu Deaconu.

Ultima oră