fc hermannstadt, victorie la debutul noului sezon în liga 2 de fotbal feminin

Echipa feminină de fotbal AFC Hermannstadt a debutat duminică cu un succes clar în noul sezon al Seriei 2 din  liga secundă, câștigând în deplasare, scor 3-0 cu Atletic Olimpia Gherla.

Pentru echipa sibiană au marcat Roxana Mărgărit în minutul 33, Denisa Chirilă în minutul 65 și Ștefania Răchițan în minutul 87. Chirilă a reușit cel mai frumos gol al meciului, după o cursă solitară tocmai de la mijlocul terenului. La debutul în Liga 2, Ștefania Răchițan (15 ani) a marcat primul său gol pentru FC Hermannstadt.

Antrenorii Octavian Budică, Andrei Nițulescu și Lucian Cotora au abordat nou sezon de Liga 2 cu un nou sistem de joc, un 4-3-3 mai ofensiv, după sistemul 4-4-2 utilizat sezonul trecut. Singurele noutăți în lot sunt Muntean (Banat Girls Reșița) și junioara Răchițan.

Pentru AFC Hermannstadt urmează pe 16 septembrie, meciul de pe teren propriu, la Cisnădie, cu Roma Florin Pădurean.

Echipa de fotbal feminin a Academiei de Fotbal Măgura Sibiu evoluează în competițiile organizate de Federația Română sub egida clubului AFC Hermannstadt. După echipa de senioare, fetele de la U 13 lu U15 de la Academia de Fotbal Măgura vor juca și ele pentru FC Hermannstadt în competiția FRF.

FC Hermannstadt: Adam – D. Oana, M. Constantinescu, I. Popa, Drașovean – Muntean, Băilă, Dinescu –  Chirilă, Arsenie, Mărgărit. Au mai jucat: Frățilă, Nistor, Bocăniciu, Mereș, Răchițan.