csu dă lovitura la voluntari. sibiul egalează la general și e favorit la calificarea în semifinale (video)

BC CSU Sibiu a câștigat marți în deplasare al doilea joc din seria de play-off cu CSO Voluntari, scor 98-96 și a egalat scorul la general, 1-1.

După ce pierduse dramatic primul joc al seriei de play-off cu CSO Voluntari, CSU a făcut un prim sfert senzațional, a anihilat ofensiva gazdelor și a condus cu 31-22 după 10 minute.

Universitarii au fost de nerecunoscut în startul sfertului secund și Voluntari a remontat repede handicapul, venind la conducere, 35-33 în minutul 13. Sibienii s-au mai redresat spre finalul sfertului, astfel că la pauza mare tabela arăta egalitate, 51-51.

Trupa lui Rinkevicius a impresionat din nou în sfertul al treilea, în care a revenit în avantaj, 63-56 în minutul 25. Înainte de ultimul sfert s-a intrat însă la egalitate, 73-73. Conduși cu șase puncte după ce ilfovenilor le-au intrat ”triplele”, sibienii nu au cedat și cu 15 secunde înainte de final au revenit în avantaj după coșul lui Uță, 97-96.

Ilfovenii au avut ultimul atac, dar au ratat și au faultat cu 1 secundă înainte de final. CSU s-a impus cu 98-96,  astfel că roata s-a întors, după ce, în urmă cu două zile, a pierdut în ultimele secunde primul meci al seriei.  Pentru ardeleni au punctat: Loving 21, Threatt 17, Ivanov 17, Uță 16, Pratt 12, Dragoste 10, Barro 5.

Este 1-1 la general și seria se mută pentru dubla de la Sibiu. Meciul trei al seriei are loc joi, 18 aprilie, de la ora 19. 45 în Sala Transilvania, iar biletele sunt disponibile aici.  Prețul unui bilet este de 30 de lei și mai sunt disponibile circa 250 de tichete.