csu sibiu câștigă primul meci din seria cu csm constanța. threatt a marcat coșul victoriei în ultimele secunde

CSU Sibiu a obținut joi, în Sala Transilvania să câștige în primul meci al seriei cu CSM Constanța din lupta pentru locurile 5-8, scor 93-91.

Eliminată dramatic în sferturile de finală de Voluntari, scor 2-3, CSU se luptă pentru locul 5 în Liga Națională masculină de baschet. Primul adversar al universitarilor în jocurile de clasament pentru locurile 5-8 este CSM Constanța, echipă cu care s-a mai duelat de patru ori în acest sezon, de două ori în sezonul regular și de două ori în cupă.

În Sala Transilvania, sibienii au dominat primul sfert, la capătul căruia conduceau cu 33-20. În sfertul secund, marinarii au mai redus din diferență, astfel că la pauza mare CSU era în avantaj, 49-43.

Marinarii au fost în control în sfertul al treilea, au răsturnat situația pe tabelă și conduceau cu 67-62 după 30 de minute de joc.

În ultimul sfert, Constanța s-a distanțat la șapte puncte, dar Mirel Dragoste a dat tonul revenirii pentru ardeleni.  Threatt și Dragoste au fost decisivi în finalul de joc, americanul reușind să înscrie coșul victoriei pe final de meci, cu câteva secunde înainte de sirenă. Astfel, scorul final a fost 93-91 și Sibiul mai are nevoie de o victorie pentru a juca pentru locurile 5-6 cu învingătoarea duelului Rapid – Dinamo.

Meciul al doilea al acestei serii are loc luni, 29 aprilie, în Sala Sporturilor „Simona Amânar” din Constanța.

CSU: Dragoste 17, Ivanov 17,  Loving 15, Threatt 15, Uță 13, Gavriloaia 9, Pratt 5, Kuti 2.