video - fc hermannstadt, remiză albă cu viitorul - sibiul e pe loc retrogradabil

FC Hermanstadt și FC Viitorul Constanța au remizat sâmbătă după-amiază, în partida jucată la Mediaș, în etapa a 27-a a Ligii 1.

Constănțenii au fost mai activi în fața porții adverse în prima repriză, bifând prima mare ocazie în minutul 3, când George Ganea a trimis pe lângă poartă cu capul o minge venită după o centrare de pe stânga.
Mai apoi, spre finalul reprizei, Andrei Ciobanu a trimis un șut respins de defensiva gazdă, iar șutul lui Jo Santos a fost reținut de Figueiredo.
Hermannstadt a avut prima ocazie de a deschide scorul după pauză, însă nu a reușit să profite de greșeala portarului Cojocaru.
Aosman și Mayoral și-au încercat norocul pe final de meci cu câte un șut spre poarta constănțeană, însă nu au reglat tirul și scorul a rămas 0-0.

Viitorul e pe locul 11, cu 30 de puncte, în timp ce Hermannstadt se zbate în subsol, cu 23 de puncte, pe penultimul loc, la 7 puncte peste Poli Iași și la 4 de Dinamo București.