csu pierde în prelungiri cu csm constanța. sibiul joacă pentru locurile 7-8 cu dinamo (video)

La capătul unui meci nebun, cu două reprize de prelungiri, CSU Sibiu a pierdut vineri în Sala Transilvania, 105-110 cu CSM Constanța, în jocul decisiv pentru a avea șansa să joace pentru locurile 5-6 în Liga Națională de baschet masculin.

După 1-1 la general, CSU Sibiu și CSM Constanța au disputat vineri în Sala Transilvania meciul decisiv pentru a merge să joace pentru locurile 5-6. Astfel, universitarii vor juca pentru locurile 7-8 cu Dinamo București.

YouTube video

CSM Constanța a câștigat primul sfert cu 27-22. Sibiul a replicat în al doilea sfert, pe care și l-a adjudecat cu 22-20. Imediat după pauză, sibienii au întors scorul și au trecut în avantaj, 57-54. Marinarii au revenit în control și s-au distanțat, iar după sfertul al treilea aveau 71-63.

Cu cinci minute înainte de final, oaspeții s-au dus la 80-69 și meciul părea încheiat. Universitarii au revenit, marcând 7 puncte consecutive. Cu un minut înainte de final, CSU a revenit în avantaj, a avut 3 puncte cu câteva secunde înainte de final. Constanța a avut atacul, sibienii au faultat neinspirat pe aruncare și Duffy a transformat cele 3 libere. 90-90 și s-a intrat în prelungiri.

Oaspeții s-au desprins la 99-94, dar CSU a reușit 7 puncte consecutive și a fost din nou în avantaj pe tabelă. La 101-101, trupa lui Rinkevicius a a avut atacul, nu a fructificat și s-a ajuns la a doua repriză de prelungiri. Marinarii au avut mai multă luciditate în aceste 5 minute și s-au impus cu 110-105, urmând să joace pentru locurile 5-6 cu Rapid.

CSU Sibiu: Uță 24, Loving 21, Threatt 20, Pratt 14, Dragoste 14,  Kuti 5, Ivanov 4, Gavriloaia 3, R. Popa.